(Decollage) İlk Sergisi “Başka Yer” ile 12 Mart’ta Kapılarını Açıyor!

Tom Fellows, 2019

Genç ve yeni nesile sanatı sevdirmek, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir sanat ortamı yaratmak ve multidisipliner üretim alanını desteklemek amacıyla hayata geçen Decollage, ilk sergisi “Başka Yer” ile 12 Mart Cumartesi gününden itibaren sanatseverlere kapılarını açıyor.


“Başka Yer”
Sergi

Sanatçılar: Tolga Akbaş, Suat Akdemir, Orkide Akkoç, Turan Aksoy, Ozan Atalan, Ahmet Civelek, Ece Eldek, Buğra Erol, Tom Fellows, Dilara Göl, Bora Güney, Nazlı Gürlek-Hodder, Serra Duran Paralı, Merve Ünsal, Kemal Tufan, Ferhat Tunç, Nergiz Yeşil, Kerim Yetkin
Tarih: 12 Mart 2022 Cumartesi – 19 Nisan 2022 Salı
Ziyaret: 12.00 – 19.00
Yer:
Decollage, Kadıköy, İstanbul


Viktoria Şahin kurucuğunda hayata geçen Decollage’ın sanat danışmanlığını Begüm Güney üstleniyor. Her katında farklı disiplinlerle karşılaşılan, etkileşime geçilerek atölyelere katılım sağlanan, performansların izlendiği ve yaratıcı insanlarla buluşulan bir deneyim alanı sunan Decollage; bünyesinde heykel ve performans katı, içerisinde Art Shop bölümünün de yer aldığı VKoffee, sanat galerisi, sanat kitaplığı, ofis ve etkinlik alanını barındırıyor.

Yaratmak yapmakla ilgilidir. Halbuki sanatın biçim veren alanları için yapmak ile yıkmak arasındaki mesafe çok kısa. Her ikisi de estetiğe ve eyleme özgü olan bu kavramlara müdahale etme gibi konuları da dahil ederken dönüşüm, iyileştirme ve yenilik üzerine de düşünmek gerekir.

Viktoria Şahin

Decollage’ın, 12 Mart’ta izleyiciyle buluşacak ve mimari, sanat, edebiyatın ortak ifadesi üzerine odaklanacak olan ilk sergisi “Başka Yer”, alışılmışın dışına çıkarak mekânı sergileme pratiğine dahil ediyor. Sergiyi bütün bir enstalasyon olarak ele alıyor ve kürasyonun deneyime dönüşme ihtimalini tartışmaya açıyor. Düşünceyi, eylemi ve malzemeyi dönüştüren bağlamıyla sanatın, devam edebilmek için topluma ve doğaya dair “başka”laşan alanlar açma ihtimalini sorgulayan sergi; insanın dünya üzerinde yer bulma çabasını anla(t)maya çalışıyor.

Sergide yer alacak sanatçılar arasında; Tolga Akbaş, Suat Akdemir, Orkide Akkoç, Turan Aksoy, Ozan Atalan, Ahmet Civelek, Ece Eldek, Buğra Erol, Tom Fellows, Dilara Göl, Bora Güney, Nazlı Gürlek-Hodder, Serra Duran Paralı, Merve Ünsal, Kemal Tufan, Ferhat Tunç, Nergiz Yeşil ve Kerim Yetkin bulunuyor.

Sanata merak uyandırmayı hedefleyen Decollage ve “Başka Yer” isimli sergi hakkında ayrıntılı bilgi almak için www.decollageartspace.com web sitesi veya Instagram sosyal medya hesabı takip edilebilir.