(Çimsa) 2021 Yılı Finansal Sonuçlarını Açıkladı…

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, geçen yıla göre cirosunu yüzde 80 artırarak 2 milyar TL’den 3,7 milyar TL’ye çıkardı. Çimsa’nın Genel Müdürü Umut Zenar, şirketin 2021 yılı finansal sonuçlarını değerlendirdi.

Çimsa’nın 2021 yılında son derece başarılı finansal sonuçlar elde ettiğini ifade eden Çimsa Genel Müdürü Umut Zenar“(…) Geçen yıla göre ciromuzu yüzde 80 artırarak 3,7 milyar TL’ye çıkardık. Artan girdi maliyetlerinin olumsuz etkisini, yüksek kapasite kullanımı ve operasyonel iyileştirmeler ile dengeledik. 2021 yılı ihracat alanındaki etkinliğimizi arttırdığımız bir yıl oldu. İhracattaki başarımız Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından verilen ödülle taçlandı. 2020 yılında yaptığımız 163 Milyon USD’lik ihracat ile 5 birincilik ödülü alarak sektörün lideri olduk. 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 240 Milyon USD’lik ihracat ile bu başarıyı sürdürdük. Bu güçlü ihracat performansımız ve yurt dışı operasyonlarımızın da etkisiyle ciromuzun yüzde 54’ünü yabancı para gelirlerden kaydettik” dedi.

Çimsa’nın elde ettiği başarıda globalleşme yönündeki stratejik önceliklerinin de etkili olduğunu belirten Zenar, şunları söyledi:

Çimsa olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yaptığımız yatırımlarla global varlığımızı güçlendiriyoruz. Temmuz ayında Cimsa Sabancı Cement BV ile İspanya Valensiya’daki Buñol Fabrikası‘nı devraldık. Buñol Fabrikası‘nın üretim ve dağıtım ağımıza eklenmesiyle hem lider konumuna geldik hem de Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’da ihracat ağımızı güçlendirdik ve etki alanımızı büyüttük. Çimsa markası ile attığımız bu adımla uluslararası yatırım ağımızı Buñol ile taçlandırarak Türkiye’deki liderlik konumumuzu global arenaya taşıdık. 2021 yılı, hayata geçirdiğimiz Çimsa Sabancı Cement BV yapılanmasının etkisiyle yurt dışı operasyonlarımızda özellikle İspanya ve Amerika’da miktar artışı gerçekleştirdiğimiz ve operasyonlarımızı büyüttüğümüz bir yıl oldu.”

Zenar, Çimsa’nın bulunduğu coğrafyalara değer yarattığını ve sürdürülebilirlik adına verdiği taahhütleri yerine getirmeye devam ettiğini de belirterek, “Küresel çimento sektörü insanlığın ve gezegenin geleceğini sürdürülebilir kılmak için sürdürülebilirlik ajandasına odaklandı. Biz de bu kapsamda her türlü kaynakta verimlilik, dijital dönüşüm, alternatif yakıt ve ham madde kullanımında sıfır karbon hedefine ulaşılmasını destekleyecek çalışmalar yapıyoruz. 2021 yılında üretimde alternatif yakıt kullanımını iki katına çıkardık. Emisyon yoğunluğu daha düşük ve yaşam döngüsü bakış açısı ile geliştirdiğimiz sürdürülebilir ürünlerimiz kanalıyla sürdürülebilir yaşam alanlarının yaratılmasına öncü olacağız” açıklamalarında bulundu.

2021 yılında başladıkları alternatif yakıt besleme yatırımlarına konuşmasında değinen Zenar, ilerleyen dönemlerde de karbon salımını azaltmayı hedeflediklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.


Çimsa 
Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde, Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası ve Ankara’da bulunan öğütme tesisiyle üretim faaliyetlerini yürütmektedir. Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Çimsa Sabanci Cement BV aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir.

Çimsa Sabancı Cement Bv
Sabancı Holding ve Çimsa’nın operasyonel ve finansal güçlerini birleştirerek global beyaz çimento pazarında lider bir oyuncu olma ve buna ilişkin daha verimli ve güçlü bir platform yaratma hedefi doğrultusunda; Sabancı Holding’in yüzde 60, Çimsa’nın yüzde 40 oranında sermayesine katıldığı Hollanda’da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV unvanlı şirket Kasım 2020’de kurulmuştur.

Cimsa Sabanci Cement BV, bünyesine yeni kattığı Valensiya (İspanya)’daki beyaz çimento fabrikası, Houston (ABD)’de bulunan öğütme tesisi ve Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya) ve Sevilla (İspanya)’da bulunan terminalleri ile uluslararası bir beyaz çimento oyuncusu haline gelmiştir.