“Cam Tavan” Sergisi 25 Şubat’ta (Den Art)’ta Açılıyor!

Cam Tavan Sergisi, Den Art

Sanat temsilinde cinsiyet eşitsizliğini onarmayı amaçlayan “Cam Tavan” sergisi, 25 Şubat Cuma günü Den Art’ta ziyaretçileriyle buluşuyor. Sergide karma tekniklerde sadece kadın sanatçılar tarafından üretilmiş çalışmalara yer veriliyor.


“Cam Tavan”
Sergi

Sanatçılar: Baysan Yüksel, Çiğdem Yola, Deniz Karakurt Şekerci, Esin Aykanat Avcı, Gözde Mulla, Hacer Özer, Hale Feriha Hendekçigil Çelik, Ilgım Göktürk Başal, Nursun Hafızoğlu, Raife Tokyürek, Sevgi Atan, Tuba Merdeşe
Tarih: 25 Şubat – 26 Mart 2022
Açılış Kokteyli: 25 Şubat Cuma | Saat: 18:00
Konum: Den Art, Antalya


Özellikle Türkiye’de ve dünya genelinde, cinsiyet odağında sanatçı ve sanat temsiliyetinde eşitsizlikten yola çıkan “Cam Tavanlar”, bünyesinde kadın sanatçıların çalışmalarına yer veriyor. Son 10 sene içerisinde dünya genelinde sanat temsilinde cinsiyet eşitsizliğini onarmaya çalışan girişimlerin yeterli olmamasına bir cevap olarak ayrılıkçı bir yaklaşım benimseyen sergi organizsyonu, “kendi alanlarında yerleşik ve değerli, onaylanmayı bekleyen önemli kadın sanatçıları” ön plana çıkarmayı ve “kadın sanatçıları, çağdaş sanatsal-tarihsel kanondan dışlayan dengeyi düzeltme”yi, “cam tavan”ı yıkmayı hedefliyor.

Sergide farklı tekniklerde üretim yapan 12 kadın sanatçı; Baysan Yüksel, Çiğdem Yola, Deniz Karakurt Şekerci, Esin Aykanat Avcı, Gözde Mulla, Hacer Özer, Hale Feriha Hendekçigil Çelik, Ilgım Göktürk Başal, Nursun Hafızoğlu, Raife Tokyürek, Sevgi Atan ve Tuba Merdeşe yer almaktadır.

“Kadından Ressam Olmaz” kitabının yazarı Dr. Helen Gørrill sergiyi şöyle anlatıyor:

“küresel sanat dünyasından da aşına olduğumuz standart bir oran (3: 1, erkek:kadın) – ama neden kadın sanatçıların pastanın sadece üçte biriyle mutlu olması bekleniyor? Sanat temsilinde bu oranı daha eşit bir 50:50 cinsiyet dengesine getirmek için yapılanlar yeterli mi? Türkiye’de iş ve sanat üzerine yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Türk nüfusunun yüzde 15’i, her iki cinsiyetin de başarı için eşit fırsatlara sahip olmasını sağlamak için çok fazla şey yapıldığını algılıyor. Kadınların erkeklerden üçte bir oranında daha az kazanması, Türk vatandaşlarının önemli bir bölümünün cam tavanı yerinde tutmak ve hatta kadınları oldukları yerlerinde tutmak istediğini gösteriyor. Bu, Türkiye’deki kadın sanatçıların daha yetersiz görülmesinin beklendiği sanat dünyasına da açıkça yansıyor.”

“Cam Tavanlar”, 26 Mart tarihine kadar Den Art, Antalya’da görülebilir. Sergi hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayarak Den Art’ın web sitesi ziyaret edilebilir.