(Knauf) AQUAPANEL® Cadillac Experience Center ve Iceberg Buz Sarayı’nda Kullanıldı!

Cadillac Experience Center

Knauf, AQUAPANEL® cephe plakası ile hem global hem de yerel birçok projenin çözüm ortağı oluyor. AQUAPANEL® ahşap ve selülözik madde içermeyen inorganik yapısı, hafifliği, suya ve neme karşı yüzde 100 dayanımı ile Çin’deki Cadillac Experience Center ve Rusya’daki Iceberg Buz Sarayı projelerinin de tercihi oldu. 

Gensler tarafından tasarlanan Cadillac Experience Center’da kullanılan AQUAPANEL® Dış Cephe Plakası; inorganik yapısı, dış ortam koşullarına karşı dayanımı, mimarlara özgürlük fırsatı sağlayan kolay işlenilebilir ve bükülebilir yapısı ile cephelerde kullanılabiliyor. Sistemin getirdiği görünür veya açık derzler olmadan pürüzsüz bir dış cephe oluşumuna imkân veren özelliği ile de  Cadillac Experience Center’ın cephesinde tercih edildi. AQUAPANEL® Dış Cephe Plakası yapısı gereği çatlak veya yarık oluşumuna izin vermediği için istenen her tasarımda kullanılabiliyor.

AQUAPANEL® Dış Cephe Plakası, ısı yalıtımlı geleneksel duvarlar ile karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 63 oranında ağırlık tasarrufu ve 740 metrekarelik cephede yaklaşık 22 metrekarelik alan kazanımı sağlıyor. Isı yalıtım performansıyla uygulandığı projenin kullanım ömrü boyunca ısı maliyetinin düşürülmesine katkıda bulunuyor. Her iki yüzeyi cam elyaf file kaplı olan AQUAPANEL® Dış Cephe Plakası portland çimentosu, mineral agregalar ve genleşmiş perlitten oluşuyor. Islak hacimlerden dış cephelere kadar birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen plaka; A1 sınıfı yanmazlık, suya yüzde 100 dayanım, darbelere dayanım  gibi özellikleriyle farklı uygulama alanları için ideal bir seçenek sunuyor.

Iceberg Buz Sarayı

Rusya’nın Sochi kentinde bulunan, artistik patinaj ve kısa mesafe yarışmaları için bir eğitim pistine sahip olan 1200 koltuk kapasiteli Iceberg Buz Sarayı’nın iç mekân inşaatında, 270 bin m²’den fazla AQUAPANEL® İç Cephe Plakası kullanıldı.   

İnorganik yapısıyla dış cephe duvar ve tavan uygulamalarında 15 m’ye kadar kesintisiz yüzeylerin elde edilmesine imkan veren AQUAPANEL®, iç mekanlarda rutubete maruz kalan nemli ve ıslak alanlarda; küf ve mantar oluşumunu engelliyor. Alınan ek önlemlerle 120 kg/m²’ye kadar yük taşıma kapasitesiyle seramik altı sistem çözümleri de sunan plaka, esnekliği sayesinde hiçbir ön işlem ya da kalıp uygulaması gerekmeksizin 1 metre yarıçapına kadar bükülebiliyor ve her türlü eğrisel tasarımın uygulanmasında kolaylık sağlıyor. AQUAPANEL®, özel bir kesim aleti gerekmeksizin maket bıçağı ile kolayca kesilebiliyor ve ekstra malzeme maliyetlerini ortadan kaldırıyor. 

Knauf AQUAPANEL® hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.