(GF Hakan Plastik) Son 5 Yıllık Sürecini ve 2025 Hedeflerini Paylaştı!

GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler

GF Hakan Plastik, Georg Fischer bünyesine geçtiği 2016 yılından bugüne kadar kurumun değişim, inovasyon, yatırım sürecini düzenlediği çevrim içi bir basın toplantısıyla değerlendirdi. GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, 5 yıllık sürecin değerlendirilmesine ek olarak markanın 2025 hedefleri de paylaşıldı.

GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, 2016 yılından bu yana ürün portföyünün katma değeri yüksek, müşteri ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde genişletildiğini; inovasyonu tüm iş süreçlerine yayarak hareket edildiğini belirtti. “Yalın Üretim” yaklaşımının her alanda uygulanabilirliği için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Besler, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi‘nin bir katılımcısı olan GF Boru Sistemleri’nin stratejileri doğrultusunda şirket içi iş modelleri, ürün geliştirme ve üretim süreçleri sürdürüldüğünü ve bu konuda kararlılıkla hareket edildiğini ifade etti. Besler, firmanın şu anda proje pazarında lider, perakende pazarında ise ilk 2 içinde olduklarına dikkat çekti.

İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin, Türkiye ekonomisinde de lokomotif alanlarından birini oluşturduğunu belirten Besler; “Ancak son 10 yılın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan inşaat sektörü, maalesef 2018 yılından beri çeyrek bazında düşüşünü sürdürüyor. Bu yüzden geride bıraktığımız süreçte yaşanan dalgalanmalar istikrarlı bir grafik sergilenmesini mümkün kılmadı. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yaşanan bu durum hammadde tedariğinden üretime, yatırımlardan yeni projelerin ortaya çıkmasına kadar her alanda kendini hissettirdi (…)” dedi.

Müşteri şikayetlerini yüzde 70 oranında azalttık

Türkiye’de 55 yılı aşkın geçmişi, dünyada ise GF olarak 1802 yılından bu yana kullanıcıları için yaşam konforunu artıran, yenilikçi ürünler sunmayı amaç edindiklerini belirten Besler, plastik boru sektöründe üstyapı, altyapı ve endüstriyel alanlarda sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerle birlikte geniş bayi ağıyla müşterilerine en doğru, en hızlı ve en kolay şekilde ulaşabilmeleri için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

2016 yılından bu yana iş kazalarında yüzde 80 azalma elde etmiş bulunuyoruz.

Şirket bazında çalışanlara yönelik de faaliyetler yürüttüklerini söyleyen Besler, 300’ün üzerinde iç eğitim programları gerçekleştirdiklerini ve bu eğitimleri dışarıdan da destekleyerek 2016 yılından bu yana iş kazalarında yüzde 80 azalma elde ettiklerini ifade etti. 5 yıllık süreçte yüzde 20 büyüme gerçekleştirdiklerini belirten Besler; “2021 yılını değerlendirecek olursak olumsuz koşullar yaşanmasına rağmen başarılı bir yıl geçirerek yüzde 45’in üzerinde bir büyüme geçekleştirdik. İçinde bulunduğumuz yıl için de hızımızı kesmeden yol alma hedefindeyiz. 2022 yılı için yine kendimize yüksek hedefler belirledik. Yüzde 50’ye yakın bir büyüme ön görüyoruz ki çalışmalarımızı da bu doğrultuda planlıyoruz” dedi.

Strateji 2025’in GF’nin bulunduğu tüm ülkeler için hazırlamış olduğu bir yol haritası olduğunu açıklayan Besler, 2025 yılına kadar izleyecekleri yola ışık tutan bu çalışmanın odağında; yüksek değerli ürünler/çözümler, müşteriye yakın olma ve küresel iş birliğini artırma olduğunu söyledi. Besler, paydaşlarını önemsediklerini ortaya çıkarmak için destek olacak etkenlerin odak noktalarında; sürdürülebilirlik inovasyon ve dijitalleşme olduğunu konuşmasında belirtti.

“Yüksek Değerli Çözümler” konusunda  hali hazırda sürdürdükleri çalışmalara devam edeceklerini belirten Besler; “Türkiye’de plastik boru pazarına yenilikler kazandıran bir marka olmanın gururunu yaşıyoruz. Son dönemde kendi bünyemizdeki ÜR-GE ekibimiz tarafından üretilen ve tüm dünyaya GF markası ile sunumu gerçekleşen ürünlerimiz var. GF Silenta Extreme bu ürünlerden biri. Bir diğeri GF Aquasystem PP-RCT. İhracat pazarlarında bizim en güçlü ürünlerimiz arasında yer almaya başlamış durumdalar. Yerden Isıtma Sistemleri, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda ürün portföyümüze eklediğimiz ürünlerden. Enerji tasarrufu için Cool Fit, su hijyeni için Hycleen Automation System gibi pek çok inovatif ürünümüzle müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda en doğru çözümleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeşil enerji ile yaklaşık 4 bin ton karbon salımı tasarrufu sağladık.

Çerkezköy ve Şanlıurfa tesislerinin üretim kapasitesinin GF’nin tesisleri arasında ilk 5 içerisinde yer aldığını kaydeden Besler şöyle konuştu:

“2022 yılı planları içerisinde tesislerimizde üretim kapasitesinin yanı sıra enerji verimliliği, su tasarrufu, otomasyon, vb. konuları bulunuyor. Tesislerimizde bu konuda yürüttüğümüz farklı çalışmalarla 2021 yılında bir önceki yıla oranla kwh/kg’da yüzde 8,5 oranında iyileştirme sağladık. 2021 yılının ikinci çeyreğinde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile bir protokol gerçekleştirdik ve enerjimizi yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik etmeye başladık. 2021 yılı 3. çeyrek dönemi için satın aldığımız yeşil enerji ile yaklaşık 4 bin ton karbon salımı tasarrufu sağlandı. Bu değer, kişisel aracınızla dünyanın çevresinde 580 kere tur atılmasına veya 320 bin ağacın bir yılda doğaya sağladığı katkıya eş değer bir tasarruf anlamına geliyor. Bu tedarik ile I-REC sertifikasını da almış bulunuyoruz. 2022 yılında da protokolün devamlılığını sağlayacağız.”

2021 yılı sonlarına doğru sevindirici sonuçlar almaya başladıklarını açıklayan Besler, Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgesini alarak ürettikleri ürünlerin sorumluluğunu yüzde 100 aldıklarını, çevreye ve geleceğe karşı hassasiyetlerini şeffaf bir şekilde beyan etmiş olduklarını söyledi. Besler, “İlk etapta Silenta Ürün Grubu ve Aquasystem PP- ve PP-RCT için alınan bu belge için diğer ürünlerimiz için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Silenta Extreme ürünümüzün Altın Çekül alması da bizi ayrıca motive eden, gurur duyduğumuz bir ödül oldu.” diyerek konuşmasını bitirdi.


GF Hakan Plastik
Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: GF Piping Systems (Boru sistemleri), GF Casting Solutions (Hafif Döküm Çözümleri) ve GF Machining Solutions (Talaşlı İmalat Çözümleri). 33 ülkede 57 üretim tesisine ve yaklaşık 15.000 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır.

1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır. 2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir. Firma, sürdürdüğü başarılı çalışmalarla ISO 500 listesindeki yerini yukarılara taşımaktadır. | www.gfps.com/tr