(Goba Art &Design)‘da YENİ Sergi: “Oxymoron”

Sanatçı Beril Nur Denli’nin “Oxymoron” adlı kişisel sergisi Atölye Kale’nin katkılarıyla 5 Mart tarihine kadar Goba Art & Design’da sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının çağdaş amforaların, çanak çömleklerin veya incelikle işlenmiş yarına ait hayatta kalma sistemlerinin dâhil olduğu çalışmaları; ziyaretçileri günümüzdeki tüketim tarzı üzerine düşünmeye yönlendiriyor.


“Oxymoron”
Sergi

Sanatçı: Beril Nur Denli
Tarih: 12 Şubat – 5 Mart 2022
Yer: Goba Art & Design, Beyoğlu / İstanbul


Üretim pratiğinde geleneksel elle şekillendirme yöntemleri ve çömlekçi tornası kullanarak; bir seriye ait tek ve bir defaya mahsus işler üreten sanatçı Beril Nur Denli, “Oxymoron” başlıklı sergisindeki çalışmalarıyla gündelik hayatı tamamlayan nesneleri sorgularken, ortaya koyduğu üretim tutkusuna da tanıklık ediyor. Üretimlerinde, arayışlarımızı ve yatkınlıklarımızı kışkırtarak bireysel yüzleşmeye boyut katmaya çalışan sanatçı, tutkusunu gerçekleştirirken sözde işlevsel, çok kulplu biricik çömlekleri kullanan bir neslin portresini ziyaretçilere sunuyor.

Geçmişi hayata döndürmenin yanı sıra içimizde saklı kalmış duyguları açığa çıkarmayı amaçlayan tasarımlar ortaya koyan sanatçının, seramik çalışmaları çevremizdeki ve toplumdaki üretkenlik yarışını sorguluyor. Birçok duyuya hitap eden yuvarlak formlar; geçmişten ilham alan ham renkler ve malzemelerle zıtlık yaratan tasarımlar ile etkileşim gerçekleşiyor. Bazen pürüzsüz bazen de tanecikli yüzeyler sanatçının elleri ve toprağın birleşmesiyle ortaya çıkıyor.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Goba Art & Design web sayfası veya sanatçının Instagram hesabı ziyaret edilebilir.


Beril Nur Denli

Beril Nur Denli

Beril Nur Denli (İstanbul, 1990) Yeditepe Üniversitesi’nde peyzaj mimarlığı lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde iç mekân tasarımı yüksek lisansına devam etti. Doğa ve doğal elemanların, iç mekân içerisinde yeniden tanımlanmasının, zihinsel iyileşme üzerine etkilerini inceledi. Bu süre zarfında çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı.

2017 yılında, kendi tasarımlarını üretmek için malzeme ararken seramikle tanıştı. Kendi çalışmalarının yani sıra benzer disiplinlerden gelen mimar ve tasarımcılarla beraber isler çıkarıyor. Üretim pratiğinde geleneksel elle şekillendirme yöntemleri ve çömlekçi tornası kullanıyor ve 2019 yılından bu yana üretimlerine kendi atölyesinde devam ediyor.