(Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi)’nde Afiş Sergisi: “PosTerra”

Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi, Macaristan’ın 2021-22 yılları için, Polonya, Çekya, Slovakya ve kendisinin de dahil olduğu Vişegrad Grubu’nun (V4 olarak da bilinir) başkanlığını üstlenmesi vesilesiyle bir dizi sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda küratörlüğünü Macaristan Afiş Birliği Başkanı Krzysztof Ducki’n üstlendiği “PosTerra” sergisi 11 Şubat’ta açılıyor. 


“PosTerra”
Sergi

Küratör: Krzysztof Ducki
Tarih: 11 Şubat – 6 Mayıs 2022
Yer: Liszt Enstitüsü – Macar Kültür Merkezi, İstanbul


“PosTerra” Macaristan Sanatlar Akademisi’nin öncülüğünde dört ülkeden üç usta grafik tasarımcının ve onların öğrencilerinin dikkat çeken işlerine yer veriyor. Sergi dört farklı ülkenin tasarımcılarının aslında afiş vasıtasıyla aynı iletişim dilini nasıl yakaladıklarını gözler önüne seriyor. Dünyaca ünlü Macar grafik tasarımcısı ve film yönetmeni István Orosz sergi için hazırladığı önsözde “ancak bin kelimeyle anlatılabilecek olanın tek bir görselle anlatılabileceğine” değiniyor. Her ne kadar dünya genelinde kamusal alanlarda afişler gittikçe azalsa da, Vişegrad Dörtlüsü ülkelerinde bu geleneğin devam ettiğinden bahsediyor.

Orosz afişleri saklamanın en uygun yolunun, yatak bazaları olduğuna da dikkat çekiyor: 70×100 cm büyüklüğündeki baskılar sanatçıya göre bazalarda rahatça saklanabilir, üzerlerinde kolayca göz gezdirilebilir ve uzun zaman depolanabilir; böylelikle yeni bir sergi söz konusu olduğunda, afişlere kolayca ulaşılabilir.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için www.macarkulturmerkezi.com web sitesi ziyaret edilebilir.