(Mimarlar Derneği 1927)’de: “Mürekkep Mimarlık II: Yem Yayınları ve Yem Kitabevi”

Mimarlar Derneği 1927’nin 8 Şubat Salı saat 19:30’da gerçekleştireceği çevrim içi etkinlikte Mesut Kaya, “Mürekkep Mimarlık II: Yem Yayınları ve Yem Kitabevi” başlıklı bir sunum yapacak. 


Mürekkep Mimarlık II: Yem Yayınları ve Yem Kitabevi
Sunum

Konuşmacı: Mesut Kaya
Tarih:
8 Şubat 2022 Salı
Saat: 
19:30
Yer: 
Çevrim içi, Zoom
Zoom Meeting ID: 216 894 8632


Mürekkkep Mimarlık etkinlikleri, Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde yer alan, mimarlık, tasarım, kültür, sanat ve şehircilik yayınları alanında uzmanlaşmış, köklü yayınevi Yem Yayın- YEM Kitabevi ile devam ediyor. Yem Yayın ve YEM Kitabevi yöneticisi Mesut Kaya, Mürekkep Mimarlık II: Yem Yayınları ve Yem Kitabeviçevrim içi sunumuyla 8 Şubat’ta Mimarlar Derneği 1927‘nin konuğu olacak.

Etkinlik ayrıca Mimarlar Derneği 1927 Youtube hesabında eş zamanlı olarak yayınlanacak. Youtube bağlantısına buradan ulaşılabilir.

Mimarlar Derneği 1927‘de Şubat ayında gerçekleşecek diğer etkinlikler ve ayrıntılı bilgi için: https://www.md1927.org.tr/etkinlikler/


Mesut Kaya
1994 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden, “Türkiye’de Mimarlık Yayıncılığı ve Mimarlık Dergileri” başlıklı tezi ile mezun oldu. 1998 yılında henüz 20 yaşında iken Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) çatısı altına girdi.

1998-2006 yılları arasında, aylık mimarlık, tasarım, kültür, sanat dergisi YAPI’nın 100 sayısının yayına hazırlanmasında, Yayın Sekreteri ve Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev aldı.

2007 yılında YEM’den ayrılıp Antalya’ya yerleşti. Aylık turizm, kültür, sanat dergisi PORTAKAL’ı çıkardı. Kurucu yayın yönetmeni olarak, aralıksız 24 sayı yayımlanan dergide Antalya’nın tarihi, kültürel, sosyal vb. özelliklerini “Antalyalılara” anlatarak hemşehrilerini kültürlerine sahip çıkmaya davet etti.

2010 yılında YEM’den aldığı davetle YEM Yayın Kitap Yayın Sorumlusu olarak İstanbul’a geri döndü. 2014 yılına kadar YEM Yayın bünyesinde 100’e yakın mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, tasarım, kültür, sanat kitabının planlanmasından hazırlanmasına ve yayımlanmasına uzanan süreçlerde görev aldı.

2014-2017 yılları arasında YEM Yayın ile Türkiye’nin alanında uzmanlaşmış tek kitabevi olan YEM Kitabevi’nin birleştirilmesi kararının ardından YEM Yayın ve Kitabevi Yöneticiliği görevini üstlendi. YEM Yayın kitaplarının yayın programı ve üretiminin yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yayınevlerinin kitaplarını okurlarına sunan YEM Kitabevi’nin satış, dağıtım, etkinlik vb. tüm organizasyonlarında rol aldı.

Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu’nun faaliyetlerini sonlandırma kararını almasının ardından; Ocak 2018’de çalışma arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Yapımevi Ltd.Şti. ile YEM Yayın ve YEM Kitabevi markalarını devraldı.

YEM çatısı altında 20 yıla yakın birlikte görev yaptığı editör, tasarımcı, pazarlamacı vb. çalışma arkadaşlarının yanı sıra yazarlarının, akademik dünyanın ve iş ortaklarının kendisine duyduğu güven ve verdikleri destek sayesinde yayıncılık faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesini sağladı.