(Şehir Dedektifi) “Flora İstanbul Haritası”nı Yayınladı!

Şehir Dedektifi; İstanbul’un biyoçeşitliliğinin araştırıldığı, diğer canlılarla birlikte yaşamanın olanaklarını öğrenmeye alan açmayı amaçlayan Flora İstanbul Haritası’nı yayınladı. Haritada İstanbul’un su havzalarının, ormanlarının, korularının türleriyle birlikte yerleştirildiği rotalar, biyoçeşitlilik sözlüğü, oyun önerileri ve çıkartmalar yer alıyor. 

Flora İstanbul Haritası‘nı Gözde Eyce çizdi, grafik tasarımını ise Informal Project yaptı. Yayın tasarım ve içeriğini Gizem Kıygı hazırlarken, rota ve tür araştırmalarını Müge Yaylacık, Dilara Karaman, Merve Tokmak ve İrem Duygu Tiryaki yürüttü.

Şehir Dedektifi İnisiyatifi

AB Sivil Düşün tarafından desteklenen haritanın sınırlı sayıdaki ilk baskısının, oyun ve doğaya erişim imkânlarından mahrum kalan çocuklara erişmesi amaçlanıyor. Bu nedenle çocuk hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerine haritayı ulaştırmak üzere açık bir çağrı yayımlandı. Haritanın diğer baskıları herkesin erişimine açık olacak.

Flora İstanbul projesi kapsamında doğa ve kent ilişkisinin yeniden alındığı bir dizi kamusal söyleşi programı da düzenlendi. Doğa ve oyun temalı ilk panelde İstanbul bitkileri üzerine çalışan Prof. Dr. Ünal Akkemik ile eğitim doğa ve oyun kesişiminde üretimleriyle tanınan Burcu Meltem Arık konuk oldu. Kent kültürü ve hafıza temalı ikinci panelde, Türkçe edebiyatı çevreci beşeri bilimler perspektifinden okuyan araştırmacı, yazar Dr. Deniz Gündoğan İbrişim ile İstanbul’un kır-kent ikiliğini eleştirel üretimleriyle sorgulayan sanatçı Serkan Taycan ağırlandı. Botanik bahçeler temalı panelde, Unutma Bahçesi projesinin yaratıcıları Dilşad Aladağ ve Eda Aslan ile Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde eğitim programları yürüten Nurhan Ay deneyimlerini paylaştı. Bostanlar temalı son panelde ise Okul Bostanları projesinin yürütücüsü peyzaj mimarı Dilek Yürük ve Kuzguncuk Bostanı gönüllülerinden mimar Boğaçhan Dündaralp’le kentte bostan geleneğini korumanın ve çocuklara aktarmanın yöntemleri tartışıldı.

Projenin AB Sivil Düşün desteğiyle yürütülen kısmı tamamlandı ancak projeye devam edilmekte. Önümüzdeki dönemde de Flora İstanbul, temalı atölyelerle çocuklarla buluşmaya devam edecek. Ayrıca projenin sosyal medya hesaplarından İstanbul’un bitki örtüsüne dair bilgilendirici paylaşımlar ve mevsimlere göre oluşturulan rotalarla hazırlanan gezi haritaları yayınlanmaya devam ediyor.

Flora İstanbul projesi hakkında ayrıntılı bilgi için: