(KTSM)’de Kitap Sergisi: “Geriye Dönüp Baktığımda”

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), tasarımı, üretimi ve hayatı keşfederek kendi iç yolculuğuna çıkan Özlem Tuna’nın “Geriye Dönüp Baktığımda” isimli kitap sergisine, 8 Şubat tarihinden itibaren ev sahipliği yapıyor.


“Geriye Dönüp Baktığımda”
Sergi

Sanatçı: Özlem Tuna
Tarih: 8 Şubat – 11 Mart 2022
Yer: Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Beyoğlu / İstanbul


Sürdürülebilir yaşam odaklı projelere kapılarını açan KTSM, malzeme denemeleri başta olmak üzere tasarım yolculuğundan gerçekçi paylaşımlar içeren ve hem içeriği hem de tasarımlarıyla dikkat çeken Özlem Tuna’nın ilk kitabı “Geriye Dönüp Baktığımda”nın kendi tasarım yolculuğuna tanıklık ediyor.

Kitabından ilham alarak hazırladığı ve aynı adı taşıyan sergi ise tasarımcının dünyasına daha yakından bakıyor. Sanatçının tasarımı, üretimi ve hayatı keşfederek kendi yolculuğuna çıktığı ve beş duyuyla deneyimlenecek sergi; “dokun”, “dinle”, “seyret”, “ye”, “iç”, “hayal kur” diyor.

Tasarım yolculuğunun baş aktörleri hamur, çamur ve metal ekseninde şekillenen sergi, ziyaretçileri içe bakmaya, kendilerini sorgulayarak ilham almaya ve sınırlarını zorlayarak dönüştürücü bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor.

Atölye Kale’nin katkılarıyla hayata geçen sergi, KTSM’de 11 Mart’a kadar Pazartesi dışında her gün 10.00-18.00 arası ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için KTSM web sayfası incelenebilir.


Kale Tasarım ve Sanat Merkezi – (KTSM)
İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle 1 Ekim 2018 tarihinde başlatılan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi Projesi, bina tadilatının tamamlanmasının ardından 24 Temmuz 2020 tarihinde hizmete girdi. Yaklaşık 500 metrekareye yayılan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin her katı, farklı bir üretim ve öğrenme alanını içerecek şekilde tasarlandı.

Tasarım ve sanat çalıştaylarının yanı sıra konuşma ve sunumların da düzenlendiği merkezin bodrum katında, bir seramik fırınının da bulunduğu seramik üretim alanı; giriş katında atölyelerin çıktılarının da paylaşılacağı bir sergi alanı; birinci katta konuşma ve sunumlar ile grup çalışmalarına imkân verecek bir ortak alan; ikinci katta tasarım ve sanat ağırlıklı 1.500 kitaptan oluşan bir kütüphane ve son olarak üçüncü katta, herkesin kullanımına açık bir üç boyutlu yazıcı ile farklı maket ve üretim malzemelerinin bulunduğu bir atölye yer alıyor. | http://www.kaletasarimsanatmerkezi.org