(TEPTA Aydınlatma) 30. Yılını “İstanbul Apartmanları” Kitabıyla Kutluyor!

TEPTA Aydınlatma 30. yaşını yıl boyunca sürdüreceği bir dizi etkinlik, girişim ve proje ile kutlayacak. Bu etkinliklerin ilk halkası, TEPTA desteği ile basımı gerçekleştirilen “İstanbul Apartmanları” kitabı yayınlandı.

TEPTA Aydınlatma, bundan 30 yıl önce, İtalya’nın bu sektördeki öncü temsilcilerinden iGuzzini ile iş birliği kurarak yolculuğuna başladı. Son 30 yıldır iGuzzini’nin yanında pek çok sayıda farklı ülkeden aydınlatma markası ile gelişerek büyüyen markanın bugün temsilcisi olduğu 30’dan fazla marka ve binlerce ürün çeşidi bulunuyor. 

TEPTA’nın ABD’den Türki Cumhuriyetleri’ne uzanan yerel ve global projeleri arasında oteller, havalimanları, tarihi eserler, müzeler, kamusal sanat eserleri, köprüler, kültür yapıları, devlet yapıları, konutlar, ofisler, oteller, hastaneler gibi pek çok farklı alanda yapı bulunuyor. Markanın merkezinde, temsilcisi olunan İtalya, Almanya, İspanya, Fransa, Hollanda, İsrail menşeli markaların seçkilerinden geniş bir koleksiyonun yanı sıra yerel tasarım stüdyolarından da bir tasarım seçkisi kullanıcıların, mimarların ve tasarımcıların beğenisine sunuluyor.

TEPTA Aydınlatma Binası

2021 yılında Tasarım Merkezi unvanını alan TEPTA, hizmet sektöründeki deneyimini her geçen gün yeni ürünler ve çözümler geliştirmek üzere yaratıcı bir ekiple büyüyerek sürdürüyor. Koleksiyonunda dünyanın öncü tasarımcılarının imzası ile üretilmiş ürünler bulunan marka, bugün tek bir mücevherin aydınlatmasından kompleks yapılara ve kentsel aydınlatmaya kadar uzanan zengin bir bilgi birikimine sahip.

2016 yılında gerçekleşen 25. Yıl kutlamaları kapsamında İstanbul Modern’de açılan özel bir sergiye ve beraberinde düzenlenen pek çok etkinliğe imza atan, ayrıca “Işık” hakkında kapsamlı bir kitabı da hazırlayarak sunan marka, 2022 yılı boyunca gerçekleşecek 30. yıl kutlamaları kapsamında da pek çok farklı ekinlikte aydınlatma tasarım tutkunları ile bir araya gelecek. Bu etkinliklerin ilk halkasını İstanbul’un tarihine ışık tutan bir araştırma kitabı oluşturuyor.

İstanbul Apartmanları kitabı, Turan Farajova ve M. Serdar Kılıç tarafından hazırlanarak TEPTA Aydınlatma’nın desteği ile Ofset Basımevi tarafından yayınlandı. Farajova, ilk olarak 2014 yılında başladığı kent tarihi araştırmalarını İstanbul Apartmanları isimli sosyal medya hesabı aracılığıyla Eylül 2020’den bu yana toplumla paylaşıyor. TEPTA ile 2021 yılından bu yana buradaki araştırmaların yayınlaşması konusunda çalışan Farajova ve Kılıç’ın Beyoğlu apartmanlarına ait ilk yayını, TEPTA‘nın 30. yılı kutlamalarının da ilk halkasını oluşturdu.

Tarihi boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’un apartmanlarındaki yaşanmışlıklar, günümüzde hala keşfedilmeyi bekleyen anılarla ve hikayelerle dolu. Tarihe ışık tutacak nitelikteki bu araştırmaların günümüze ve gelecek nesillere ilham vermesini hedefleyen bu destek için TEPTA Aydınlatma’nın kurucusu Robi Ebeoğlu şöyle diyor:

TEPTA Aydınlatma Kurucusu Robi Ebeoğlu

Son otuz yıldır mekanları, binaları, sokakları ve tarihi yapıları ışıkla buluşturduğumuzdan kentlerin sahip olduğu bu katmanlı doku işimizin her zaman odağında oldu. Bu yapı örtüsünün mimari ve tasarım özellikleri, işimizi doğru yapmamız ve anlamlı kılmamız için bize öncülük eden değerler olarak önemini korudu. Diğer yandan, bir yapı veya kent sadece görünen özellikleri ile anlaşılamaz, anlamlandırılamaz. Özellikle İstanbul gibi çok kültürlü, tarih boyunca zengin anılar biriktirmiş bir kent söz konusu ise, bu yapıların duvarlarına, iç mekanlarına, avlularına, cephelerine sızmış bir hikayeler öbeği olduğunu biliriz ve bize asıl heyecan veren de budur. TEPTA Ailesi olarak değerlerimizle böylesine örtüşen, tarihimizden bugünümüze ışık tutan ve yarınlarımızı aydınlatan bu çalışmaya destek sağlamaktan, onun kitaplaşmasına ve böylece kütüphanelerde yer alabilmesine, kalıcı bir katkı sunmaktan gururluyuz ve bu eseri yaratan Turan ve Serdar’a teşekkür ederiz.”

TEPTA desteği ile basılan İstanbul Apartmanları kitabının ilk bin kopyası TEPTA tarafından, kültür kurumlarına, ilgili üniversitelerin kütüphanelerine, mimar ve tasarımcılara hediye edilecek.

Kitabın satışı için İstanbul Apartmanları Instagram hesabından bilgi alınabilir.


Turan Farajova
18 Nisan 1991 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Diplomasi ve İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi alanlarında yüksek lisans eğitimi almış ve İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. 2014 yılından bu yana ilgi alanı olan İstanbul mimari ve kent tarihi alanında araştırmalar yapmakta olan Farajova, 2020 yılının Eylül ayından bu yana İstanbul Apartmanları adlı mimari ve kent tarihi platformunu yönetmektedir. 2021 yılının yaz aylarında hazırlıklarına başladığı, İstanbul apartmanları odaklı “İstanbul Apartmanları – Hikayeleri ve Anıları ile Beyoğlu” adlı kitabı yıl sonunda tamamlamıştır.

Serdar Kılıç
1980 İstanbul doğumlu Video ve Fotoğraf Sanatçısı M. Serdar Kılıç; lise yıllarından gelen fotoğraf, karanlık oda ve video deneyimlerini üniversite yıllarında aldığı Radyo Tv Yayıncılığı eğitimi ile tamamlayan, ardından ANS Productions, Endemol Turkey gibi ulusal ve uluslararası yapım şirketlerinde ve TRT ile  özel ulusal televizyon kanallarında Reji ve Yönetmenlik deneyimlerini kazandıktan sonra mesleğine bağımsız olarak  devam etmektedir. 2013’ten bu yana ulusal ve uluslararası 100’e yakın markaya hizmet vermiş, çeşitli belgesellere de imza atmıştır. Özellikle tarih ve beşeri bilimlere olan ilgisi, onu kent yaşamı ve mimari tarih platformu İstanbul Apartmanları projesini yöneten arkadaşı Turan Farajova ile bir araya getirmiş, projeyi kitap haline getirmekte desteği olmuştur.

TEPTA Aydınlatma
1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 30 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Lodes, Delightfull, Diesel Living with Lodes, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato, Bover, Forestier, Italamp, Betec, Prandina, Karman, Neri, Stilnovo, Martinelli Luce ve Terzani’dir. İtalya, Hollanda, Fransa, İspanya gibi ülkelerden temsil ettiği bu markalardan 100.000’in üstünde ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin çarpıcı örnekleri sergilenmektedir.

Bütün bunların yanında TEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. 2020 yılında İstanbul Ataşehir’de açılan ikinci bir merkezde üretim ve kalite kontrol faaliyetlerini sürdüren TEPTA, projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst kalitedeki üretimlerde sağlamayı hedefler. TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi, hızlı ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında, sayısız otel, konut, iş merkezi gibi projelerin yanında Dolmabahçe Sarayı Cephesi, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, İTÜ Ayazağa Kampüsü ve Camisi, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor.

2019 yılında açılan Arter Müzesi’nin dış mekân aydınlatmalarının yanında, Eskişehir’de Kengo Kuma imzası ile hayata geçen OMM Odunpazarı Modern Müze’nin tüm aydınlatması da TEPTA tarafından gerçekleştirildi. Halen yapım aşamasında olan ve Renzo Piano tarafından tasarlanan yeni İstanbul Modern binası, yenilenen AKM (Atatürk Kültür Merkezi) gibi öncü projelerin tercihi de TEPTA kalitesi oldu. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor.

Türkiye’nin sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, 2 kez Venedik Bienali Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nu aydınlattı. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak açılan Abdülmecit Efendi Köşkü sergilerini, Contemporary İstanbul’daki ve özel galerilerde açılan sayısız serginin aydınlatmasını dönemsel olarak ve destek amaçlı üstlenmektedir.

TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, Afrika, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: www.tepta.com