ARTnews’un “Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası” Listesinde Odunpazarı Modern Müze Yer Aldı!

Fotoğraf | ©NAARO

OMM – Odunpazarı Modern Müze, ARTnews tarafından “Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası” arasında gösterildi. “Bir müzeyi muhteşem yapan nedir?” sorusuyla yola çıkan ARTnews’un listesinde, mekanlarda sergilenen eserler kadar, mimari tasarımının da değerli bir sanat eserine dönüştüğü ve hatta bulunduğu yerin kültürel yapısını değiştiren müze binaları yer alıyor.

Aralarında Fransa’dan Centre Pompidou ve Louvre, İspanya’dan Guggenheim Bilbao, İtalya’dan MAXXI gibi dünyanın önde gelen müzelerinin bulunduğu listede yer alan OMM binası, dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’in imzasını taşıyor.

Fotoğraf | ©NAARO

2019 yılında, Eskişehir’de kapılarını açan OMM, sadece bulunduğu kentte değil, Türkiye genelinde, kültürel gelişimin artırılmasını ve gençlerin sanatsal birikiminin güçlenmesini hedefleyerek tasarladığı sergi ve etkinlik programlarının yanı sıra, mimari tasarımıyla da büyük ilgi uyandırdı. OMM açılışının ardından, hem sanat hem mimari alanında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, Avrupa Müzecilik Ödülleri ve İngiltere’de düzenlenen Museum and Heritage Awards dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldü.  

Bugüne kadar Türkiye’den ve yurt dışından binlerce ziyaretçi ağırlayan, eğitim programları ile farklı yaştan bireyleri müze ile buluşturan OMM’u açılışından bu yana (Ocak 2022 itibarıyla) 250 bini aşkın sanatsever ziyaret etti.

Fotoğraf | ©Murathan Özbek

OMM’da geçtiğimiz ay ziyarete açılan, 31 sanatçıyı bir araya getiren karma sergi “Maziye Bakma Mevzu Derin”, 31 Mayıs 2022 tarihine kadar görülebilir. OMM’un tüm katlarına yayılan sergi, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve “öteki”yi tanımlama biçimlerine odaklanırken tabu, özgürlük ve ifade alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor.

OMM’da gerçekleşen güncel sergi, etkinlik ve eğitim programlarını takip etmek için www.omm.art adresini ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri, bilet fiyatları, rehberli turlar ve ulaşım hakkında detaylı bilgi için: https://www.omm.art/tr/ziyaret

“Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası” haberinin orijinalini görmek için: www.artnews.com