[Kitap]: Carlo Mollino: Architect and Storyteller

İç mimar, fotoğrafçı ve mimar Carlo Mollino’nun mimarlık alanındaki çalışmalarına odaklanan “Carlo Mollino: Architect and Storyteller” kitabı, Park Books tarafından yayınlandı. Kitapta 502 renkli ve 45 siyah-beyaz illüstrasyon bulunuyor. 


Carlo Mollino: Architect and Storyteller

Yazar: Napoleone Ferrari, Michelangelo Sabatino
Fotoğraf:
Pino Musi
Yayınevi: Park Books
Çıkış Tarihi:
2021
Sayfa Sayısı:
456
Boyut:
24 x 32 cm


Kitabın tanıtım metninden:

“İtalyan mimar ve tasarımcı Carlo Mollino (1905–1973), birçok kişi tarafından mobilya tasarımlarıyla tanınır. Mollino‘nun tasarımları, hiçbiri seri üretime geçmemiş olsa da, yirminci yüzyıl mobilya koleksiyoncuları arasında yüksek fiyatlara satılmakta ve büyük tasarım müzelerinin koleksiyonlarında yer almaktadır. Mollino aynı zamanda, 1960’larda çekilen ve ölümünden sonra kişisel eşyalarının arasında bulunan gizli erotik Polaroid fotoğraflarla hatırlanıyor. Bu müstehcen fotoğraflar çeşitli sergilerin konusu olmanın yanı sıra, Moschino‘nun yeni koleksiyonu için bunları kullanan Jeremy Scott da dahil olmak üzere birçok moda tasarımcısına ilham verdi. Mollino‘nun mimariye katkısına çok daha az ilgi gösterildi.

Lago Nero Telesiyej İstasyonu, 1946-47, Sauze d’Oulx © Fotoğraf: E.P.T.

Napoleone Ferrari ve Michelangelo Sabatino, Carlo Mollino: Architect and Storyteller ile Mollino‘nun mimari çalışmalarına dair ilk kapsamlı araştırmayı sunuyor. Kitapta, Mollino‘nun kendi yazılarından olduğu kadar zengin arşiv materyallerinden de yararlanılıyor. Yazarlar; görece az sayıda proje gerçekleştirmesine rağmen, Mollino‘nun sürrealizme olan yakınlığı nedeniyle mimarlığa ve özellikle modernist harekete katkılarının, önemli ve karakteristik olduğunu savunuyorlar. Kitap, Teatro Regio ve Torino Ticaret Odası gibi başyapıtlar ve Torino Binicilik Kulübü ve İtalyan Alpleri‘ndeki Lago Negro Telesiyej İstasyonu gibi daha az bilinen erken dönem çalışmaları da dahil olmak üzere hem inşa edilmiş hem de gerçekleştirilmemiş projeleri içeriyor. Ferrari ve Sabatino‘nun dikkat çekici illüstrasyonları ve deneme yazıları, yirminci yüzyıl mimarisinin bu olağanüstü kişiliğine olan gecikmiş övgüyü tamamlıyor.”

Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.


Çeviri: Aslı Erdem