(Borçelik) Responsible Steel’e Üye Oldu!

Borusan Grup şirketlerinden, galvanizli çelik üreticisi Borçelik, çevreye ve sosyal sorumluluğa duyarlı çelik üretimi üzerine kurulan ve bu konuda çelik sektörüne özel standardizasyonu hedefleyen Responsible Steel’e kabul edildi. Borçelik, böylelikle Türkiye’de Responsible Steel’e kabul edilen ilk yassı çelik üreticilerinden biri oldu.

Dünyanın önde gelen çelik üreticileri ve çelik derneklerinin üye olduğu organizasyon kapsamında Borçelik, sosyo-ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik konularını kapsayan ve bağımsız denetim kuruluşu tarafından denetlenen Responsible Steel standartlarını oluşturmayı ve bunlar doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeyi taahhüt ediyor. Şirket, 2022 yılında üretimini bu standartlara göre gözden geçirerek sürdürülebilirlik konusunda prestijli Responsible Steel sertifikasını almayı hedefliyor.

Çelik sektöründe karbondioksit salınımını azaltmanın öncelikli konu başlıklarından biri olduğunu belirten Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, sektörün özellikle son yıllarda sürdürülebilirliği öncelikli hale getirdiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır


“Sürdürülebilirlik artık herkesin gündeminde olması gereken bir inisiyatif. Bu konuyu sadece iklim odaklı değil çok daha kapsayıcı bir şekilde ele almak önemli. Bu gerçek karşısında tüm sektörlerin ve ülkelerin kolektif bir şekilde hareket etmeleri, tüm paydaşların bu durumu çok ciddiye alarak yaşanabilir bir gelecek için harekete geçmeleri gerekiyor. AB’nin bu bağlamda aldığı ve gelişmiş diğer ülkelerin de takip edeceği ekonomik etkisi olan önlemler ciddiye alınmalı. Responsible Steel, çelik sektörü özelinde üreticileri ve dernekleri bir araya getiren, sektörümüzü daha sürdürülebilir kılma amacı ile hayata geçirilen dünyadaki ilk kuruluş. Çelik üretimi kaynaklı yönetişim ve sosyo ekonomik konuları kapsayan ve 12 prensipten oluşan standartları ile sektörümüzün kendi konusundaki en saygın organizasyonu. Borçelik olarak Responsible Steel üyeliğimizin kabul edilmesi ile bu prensiplere uymayı taahhüt ediyoruz. Sektörümüzde sürdürülebilirliği inşa eden lider kurumlar arasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Borusan Holding ve Grup şirketleri sürdürülebilirliği kapsayıcı bir şekilde ele alma çalışmalarının yanı sıra  iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında da çalışmalar yürütüyor. Odak alanları kapsamında 2030 yılında karbon nötr olmayı hedefleyen Borusan Holding bunun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliğinden toplumsal faydaya, iklim krizinden biyoçeşitlilik kaybına, yetkinlik kazanımından eşit çalışma şartlarına, iş sağlığı ve güvenliğinden inovasyona kadar birçok konuyu sürdürülebilirlik perspektifinden ele almayı amaçlıyor.