“Galata’nın İzleri” Semineri Murat Güvenç’in Sunuşuyla Gerçekleşiyor!

Galata'nın İzleri, Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak

Mekanda Adalet Derneği’nin, CultureCIVIC destek programı kapsamında düzenlediği “Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak” projesinin ilk semineri 28 Ocak, Cuma günü çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Prof. Dr. Murat Güvenç’in sunuşuyla gerçekleşecek “Galata’nın İzleri: 1910-1922 Şark Yıllıkları Üzerine Değerlendirmeler” başlıklı seminer Postane’nin YouTube kanalında canlı olarak izlenebilecek.


Galata’nın İzleri:
1910-1922 Şark Yıllıkları Üzerine Değerlendirmeler

Konuşmacı: Prof. Dr. Murat Güvenç
Tarih: 28 Ocak 2022, Cuma
Saat: 18:00
Mecra: Postane YouTube Kanalı


Proje Görseli, Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak
Proje Görseli, Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak

CultureCIVIC destek programları kazananları arasında yer alan Mekanda Adalet Derneği seneye “Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak: Eski İngiliz Postanesi Arşivi Üzerinden Bir Yayın Projesi” isimli projesi ile başlıyor.

Proje, Postane’nin tarihinde yer almış aktörleri ve bu mekânı dönüştüren kültürel, sosyal, yapısal ve politik etmenlerin kentsel belleğe katkı sunmasını amaçlıyor. Projenin odaklandığı sosyal konular arasında Galata’da faaliyet göstermiş farklı etnik ve sosyal grupların kente bıraktığı çok-kültürlü izler üzerinden bir tarih anlatısı kurmak, kurumsal ve kişisel arşivler yoluyla kentsel izlerin hikayelerini belgelemek ve bu arşivi görünür kılmak üzere bir diyalog alanı yaratmak yer alıyor. Bu bağlamda proje, sosyo-kültürel tarihi yapılı çevre üzerinden yorumlamak ve bu bilgiyi paylaşma amacı güdüyor.

28 Ocak’ta gerçekleşecek “Galata’nın İzleri: 1910-1922 Şark Yıllıkları Üzerine Değerlendirmeler” başlıklı seminerin ardından “Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak” projesi Şubat ayında Ayhan Han’ın “Galata Surlarının Yıkımı ve Sokakların Dönüşümü” isimli semineri ile devam edecek.

Mekanda Adalet Derneği‘nin yürüttüğü Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak projesi hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayarak CultureCIVIC‘in web sayfasını inceleyebilirsiniz. Projenin ilk etkinliğini canlı olarak izlemek içinse Postane‘nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.