“Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2021″ Kapsamında “Mimarın İlk Yapısı Ödülü” ve “Mimarlık Teşvik Ödülü” Verildi!

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri, 2021 yılında 27.’si gerçekleşen Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri kapsamında, mimar ve iç mimarların da ödüllendirildiği iki farklı yarışmayı bünyesinde barındıran bir ödül programı olarak sektörle buluştu. Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri, 13 Ocak 2022 tarihinde, “AURA İstanbul”da düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. 

 “Mimarın İlk Yapısı Ödülü” ve “Mimarlık Teşvik Ödülü” olarak sektöre iki farklı tasarım yarışması sunan Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri, 2021 senesinde yapı sektörünün en önemli aktörlerinden olan mimar ve iç mimarların hem gerçekleşmiş hem de kâğıt üzerindeki tasarımlarını ödüllendirmek için adım attı. Jüri, Mimarlık Ödülleri kapsamında inşa edilmiş yapıları ve tasarlanmış fikirleri ödüllendirdi.

Ödül töreninde, Mimarın İlk Yapısı Birincilik Ödülü‘nü “SW Evi” projesi ile Studio AVC alırken; Mimarlık Teşvik Ödülü’nde “co-space istanbul” projesi ile KAT 73 ve “Durmak için Bir Yer” projesi ile MAS Mimarlık, Jüri Eşdeğer Ödüllerine layık görüldüler.

“Mimarın İlk Yapısı Ödülü” kentlerdeki nitelikli yapı stoğunun artması, genç tasarımcıların yenilikçi fikirlerinin işveren ve kullanıcılarla buluşmasını teşvik amacıyla bu sene ilk defa Yapı Kataloğu bünyesinde sahiplerini buldu. 01 Ocak 2015  – 31 Aralık 2020 arasında inşa edilmiş ilk yapılarıyla aday gösterilebildikleri yarışma sonucunda mimarlar ödüllendirildi.

“Mimarlık Teşvik Ödülü”, bu sene ilk defa Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri kapsamında, Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren belirli sayıda mimarlık ofisinin özel olarak davet edilmesiyle düzenlenen bir yarışma olarak sektörle buluştu. “Yeniden Kullanım, Yeniden İşlevlendirme” teması çerçevesinde, Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri yarışma moderatörlüğünce belirlenen, mesleki yetkinliğe ulaşmaya ve ortaya koydukları projelerle sektörde kendini göstermeye başlamış mimarlık ofisleri bu yarışmaya davet usulüyle katılım gösterdi. Yapı Kataloğu’nun kapalı davetini kabul ederek “Mimarlık Teşvik Ödülü” için yarışan mimarlık ofisleri şu şekilde:

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2021 Jüri Üyeleri

Can Çinici | Çinici Mimarlık
Durmuş Dilekçi | Dilekçi Mimarlık DDA, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Kurtul Erkmen | K,G: Mimarlık, AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı
Ayşe Hasol Erktin | HAS Mimarlık

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2021’de ödüle layık görülen ve yarışan diğer projelerin yer aldığı sergi, 13 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen ödül töreninin ardından ziyarete açıldı. Sergi, 14-28 Ocak 2022 tarihleri arasında AURA İstanbul‘da hafta içi saat 10:00-18:00 arasında takip edilebilir.


AURA İstanbul
İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi dünya kentlerinde ve özellikle İstanbul üzerinde çağın getirdiği çeşitli küresel ve karmaşık sorunların ağır baskı yaptığını gözlemektedir. AURA İstanbul, bu çağdaş sorunları anlamak ve başa çıkabilmek için çeşitli uzmanlık alanlarının birlikte çözüm üretmeleri gerektiğine inanır. AURA İstanbul, bu iş birliğini sağlayabilmek amacıyla uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere yapılanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. En önemli iki hedefinden ilki, sertifika programı aracılığıyla ilgili alanların mezunlarını akademik ve profesyonel hayata hazırlayacak araştırma ve eğitim ortamını sağlamaktır. Diğer hedefi ise, burada üretilecek araştırma ve tasarım projeleri ile bir İstanbul veri tabanı oluşturulmasına katkı sağlamaktır.

Yapı Kataloğu
Yapı Kataloğu, Türkiye’nin 1973 yılından beri yayımda olan ve yapı malzemeleri alanında, çok önemli bir boşluğu doldurmuş ilk ve tek malzeme kataloğudur. Yapı Kataloğu, 49 yıldır yapı malzemesi firmalarına, bir ürün vitrini, iletişim kanalı, malzeme seçicilerle tanışma imkanı sunan çok kanallı tanıtım hizmetiyle, inşaat piyasasındaki kilit endüstri profesyonellerine erişim sağlar. Mimarlar, iç mimarlar, inşaat mühendisleri, müteahhitler, şantiye şefleri ve satın almacılar Yapı Kataloğu’ndan ürün ve malzeme seçer, teklif alır ve satın alım yapar, ihale veya bayilik teklifi alır, detaylı bilgi sorgular. Yapı Kataloğu, firmaları bu profesyonellere yakınlaştırarak, ürün ve malzeme satışlarına katkı sağlar. Firmaların pazarlama çalışmalarına, online fuar kimliği, pazarlama otomasyonu, SEO, içerik pazarlaması, web sitesi trafiğini geliştirme, basılı reklamcılık gibi hizmetler sunarak destek olur. Bunun yanı sıra firmaların müşteri ilişkilerini, kullanıcılarından yönlendirdiği ürün formlarıyla yönetir ve CRM yapılarına katkıda bulunur. Yepyeni bir altyapıyla yenilenen YAPI KATALOĞU, kolayca aranabilir bir formatta geniş kapsamlı ürün, tasarım, marka, proje bilgisi sağlamakta ve mimarlara yeni ürünler, vaka analizleri (case study), sürdürülebilirlik, BIM ve diğer yeni teknolojiler hakkında en son konularda bilgiler, günlük güncellemeler, düzenli bültenler ve blog içerikleri sunmaktadır.

www.yapikatalogu.com | info@yapikatalogu.com