(Birinci VARDİYA) İlk Sanatçısı GÖZDE İLKİN ile Bugün Başladı!

Gözde İlkin, Vardiya Sanatçı Programı Gözde İlkin, Vardiya Sanatçı Programı

Beykoz Kundura 2022 takvimini Vardiya misafir sanatçı programı ile açtı. Her sene, art arda 3 sanatçıyı 10’ar günlük sürelerle ağırlamayı ve mekan sunmayı hedefleyen programın ilk sanatçısı Gözde İlkin bugün, 14 Ocak itibarıyla çalışmalarına başladı.


Vardiya Misafir Sanatçı Programı 2022

Sanatçılar ve Tarihler: Gözde İlkin (14-24 Ocak 2022), Alican Tezer (24 Ocak – 4 Şubat 2022), Canan Yücel Pekiçten (08-18 Mart 2022)
Konum: Beykoz Kundura


Türkiye’nin önemli endüstri miraslarından ve kültür merkezlerinden Beykoz Kundura, 2022’ye Vardiya Misafir Sanatçı Programı ile başlıyor. “Vardiya” kelimesinin “korumak, gözetmek, nöbet tutmak” anlamlarından yola çıkarak kurgulanan ve Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’ndaki işçilerin vardiyalı çalışma sisteminden ilhamla ortaya konan programa her yıl, Türkiye’den farklı disiplinlerde çalışan üç sanatçı davet edilecek.

Sanatçılar Beykoz Kundura’da geçirdikleri 10’ar gün boyunca binlerce obje, ses kaydı ve fotoğraftan oluşan Kundura Hafıza’nın arşivinde zaman geçirecek ve kendilerinde uyandırdığı fikir ve ilham ile fikirler üretecekler. On günün sonunda ayrılırken de bir sonraki nöbeti tutacak sanatçıya biriktirdiklerini devredecekler. Programın son etabında ise sanatçılar hep birlikte, çalışmalarını Beykoz Kundura’da seyirciye açık bir programda sunacaklar. Program kapsamında yeni düşünme ve karşılaşma alanları yaratılması amaçlanıyor. 

Vardiya Sanatçı Programı
Vardiya Sanatçı Programı

Bugün başlayan Birinci Vardiya’nın (Vardiya 2022) ilk sanatçısı ise dikiş, çizim ve resmin yanı sıra fotoğraf, video ve ses enstalasyonlarını kullanarak yarattığı işlerle güncel sanat çevrelerinde tanınan Gözde İlkin

Sosyal kimliği, süreçleri temsil eden birer hafıza nesnesi olan masa örtüsü, perde, çarşaf gibi buluntu ev kumaşları üzerinde çalışarak inşa eden İlkin, kumaşları, ürettiği motifleri ve imajları sahnelediği bir alan olarak kullanması ile tanınıyor. Kumaşlar üzerindeki motifleri ve çizimleri, günümüzün kültürel bilgilerini, politik ve sosyal ilişkilerini ve toplumsal cinsiyet meselelerini tasvir ediyor. İlkin ayrıca, aidiyet hissinin farklı formlarını keşfetmek için doğanın izlerini sürüyor ve doğadan ilham alan formları ile bitkilerin, hayvanların ve insanların birbirine yaklaşan iyileştirici ve dönüştürücü etkilerini takip ediyor.

Vardiya, Şubat ve Mart aylarında ise müzisyen, davulcu ve grafik tasarım sanatçısı Alican Tezer ve çağdaş dans sanatçısı, koreograf ve öğretim görevlisi Canan Yücel Pekiçten ile devam edecek.

Misafir sanatçı programı Vardiya hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayarak programın web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Gözde İlkin
Gözde İlkin
Gözde İlkin
1981’de Kütahya’da dünyaya geldi. 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini, 2012 yılında ise Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Seçilmiş kişisel sergileri arasında ‘Tek başına ve Hep Birlikte’ (artSümer Galeri, İstanbul 2019); ‘Kökler Konuştukça Çatlaklar Derinleşir’ (MAC VAL Müzesi, Vitry-sur-Seine, Paris, 2019); ‘Örgütlü İkamet’ (Galerie Paris-Beijing, Paris, 2019); ‘Tuzak’ (Gypsum Gallery, Kahire, 2016); ‘Lekeli Mülk’ (Françoise Heitsch Gallery, Münih, 2015) ve ‘Lütfen Pisti Boşaltınız!’ (artSümer, İstanbul, 2010) yer alıyor. Karma sergileri arasında ise; ‘UnNatural History’ (Herbert Art Gallery and Museum, Coventry, Birleşik Krallık, 2021); ‘Minds Rising Spirits Tuning’ (13. Gwangju Bienali, Güney Kore, 2021); ‘İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar’ (İstanbul Modern, İstanbul, 2019); ‘İyi Bir Komşu’ (15. İstanbul Bienali, Pera Müzesi, İstanbul, 2017); ‘Spaceliner’ (Arter, İstanbul, 2015); ‘Journey Wanderings in Contemporary Turkey’ (Espace Culturel Louis Vuitton, Paris, 2012) bulunmaktadır. Sanatçı ayrıca, Water Mill Center (New York), IASPIS Konstnärsnämnden (Stokholm), MAC VAL Müzesi Vitry sur-Seine (Paris), Pioneer Works (New York), Cité Internationale des Arts (Paris) ve Künstlerhaus Bremen’in (Berlin) de aralarında olduğu misafir sanatçı programlarında yer almıştır. Gözde İlkin çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir. 
Beykoz Kundura
1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin en önemli endüstri miraslarından biri sayılan ve 2018’den beri de İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezlerinden birine dönüşen Beykoz Kundura, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip. Osmanlı döneminde deri ve kâğıt imalathanelerinin bulunduğu bu alan Cumhuriyet’ten sonra Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası olarak faaliyetine devam etti. Türkiye’nin değişen ekonomisi ve politik tavrı doğrultusunda 1999 yılında üretime son veren fabrika, 2004 yılında Yıldırım Holding bünyesine katılmasıyla birlikte film ve kültür sektörünün merkezlerinden birine dönüştü. Günümüzde film ve dizi platolarıyla tanınan ve çatısı altında yarattığı Kundura Sahne, Kundura Sinema, Kundurama, Kundura Hafıza, Vardiya, PerformLab ve FelsefeLab platformları ile kültür, düşünce ve sanatta yeni buluşma alanları ve üretim olanakları sunan Beykoz Kundura, yaz aylarında düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali ile de açık hava film gösterimlerine ve konserlere ev sahipliği yapıyor.
Kundura Hafıza Derneği
2015’te başlayan ve sözlü tarih anlatılarının yanı sıra yaptığı araştırmalarla genişleyen Kundura Hafıza Arşivi’nin yaratıcıları tarafından Şubat ayında kurulan Kundura Hafıza Derneği; Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip bu kültür mirasının korunmasına yönelik, farklı disiplin ve yöntemleri kullanarak yaratıcı alanlar açmayı amaçlıyor. Sergi, atölye ve yayın çalışmaları için zengin bir kaynak oluşturan dernek, araştırmacılara ve sanatçılara yönelik destek programları da sunacak. Beykoz Kundura’nın tarihiyle daha dinamik bir ilişki kurabilmeyi ve bu miras alanının kültürel ve sosyal hayatını yeniden zenginleştirmeye yönelik çalışmalar yapmayı hedefleyen Kundura Hafıza, 200’e yakın söyleşi, 1000’e yakın fotoğraf ve yüzlerce belge, ambalaj kâğıdı, gazete kupüründen oluşan arşivini de güncelleyerek geliştirmeye devam edecek.