(Mixer) 14 Ocak’tan İtibaren “Kişisel Katmanlar” Başlıklı Sergiye Ev Sahipliği Yapıyor!

Mixer proje odasında; sanatçı, yazar ve illüstrator Gökçe İrten’in “Kişisel Katmanlar” başlıklı ikinci solo sergisi, 14 Ocak’tan itibaren sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, bireyin kendi öz benliği ile bulunduğu yer ve etrafındaki her şeyle olan çok katmanlı ilişkisine odaklanılıyor. Sanatçı sergide, toplumsal yapı içinde sıkışmış kimliklerin duygularını anlamaya, kişinin kendini bulma ve yeniden kurgulama süreçlerine dikkat çekiyor.


“Kişisel Katmanlar”
Sergi

Sanatçı: Gökçe İrten
Tarih: 14 Ocak – 27 Şubat 2022
Açılış: 14 Ocak Cuma | Saat: 17.00 – 20.00
Saat: 17.00 – 20.00
Yer: Mixer, Karaköy / İstanbul


Şehir ve birey arasındaki ilişkiler ağını, sanatsal ve yazınsal çalışmalarına yansıtan Gökçe İrten, Mixer’de gerçekleşen “Muhit” başlıklı ilk sergisinde de kent ve birey ilişkisini merkezine almıştı. İrten bu defa “Kişisel Katmanlar” sergisi ile, bu ilişkinin merkezine bireyin kendisini alarak, onun öz benliğini bulma serüveninin katmanlarını açıyor. Kâğıt üzerine karışık teknik ile oluşan kolajları, heykel ve mekâna özgü bir müdahaleyi de içeren çalışması ile sanatçı, sergiyi fiziksel olarak da katmanlı bir boyutta oluşturuyor.

“Kişisel Katmanlar” sergisi, farklı formlar, ve dokular ile örülmüş bir dünya içerisinde bireyin duygu durumlarının, belleğinin ve benliğinin değişiminin izlerini barındırıyor. Sanatçı, kargaşaya dönüşen toplumsal ortamlarda bireyin kendini nasıl koruduğunun cevabını ararken bu süreçleri deneyimleme durumlarını da formalleştirmeyi deniyor. “Bireyin kendisini koruması karmaşadan soyutlanarak mı mümkün, yoksa karmaşayı yaratan bireyin kendisi mi?” sorularını sanatçı izleyiciler ile beraber keşfetmek istiyor.

Açılışı 14 Ocak Cuma günü gerçekleşecek “Kişisel Katmanlar” isimli sergi, 27 Şubat’a kadar Mixer proje odasında gezilebilir. Sergiye dair ayrıntılı bilgi için \bağlantı tıklanabilir.

Mixer Salı’dan Cumartesi’ye 11.00 – 19.00 saatleri arasında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir. Güncel bilgiler için: https://www.mixerarts.com/