“Dünyanın Küçük Prens Kitapları” Sergisi ve Söyleşisi

Çankaya Belediyesi ve Eskişehir Küçük Prens Kitap Müzesi iş birliği ile düzenlenen “Dünyanın Küçük Prens Kitapları” isimli sergi, Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde 3 Şubat’a kadar kitapseverlerle buluşuyor. 11 Ocak Salı günü, saat 19.30’da ise Mimarlar Derneği 1927 ev sahipliğinde serginin küratörleri; Yıldıray Lise, Kazım İnal ve Mehmet Sobacı katılımıyla  Zoom üzerinden gerçekleşecek çevrim içi söyleşi ile sergiyi anlatacak. 


“Dünyanın Küçük Prens Kitapları”
Sergi

Küratör: Yıldıray Lise, Kazım İnal, Mehmet Sobacı
Tarih: 4 Ocak – 3 Şubat 2022
Yer: Zülfü Livaneli Kültür Merkezi, Çankaya / Ankara

Söyleşi
Tarih: 11 Ocak Salı | Saat: 19.30
Mecra: Zoom & Mimarlar Derneği 1927 YouTube Kanalı | Çevrim içi
Katılım: Herkese Açık


“Dünyanın Küçük Prens Kitapları”, Antoine de Saint-Exupery’nin 488 farklı dil ve lehçeye çevrilen Küçük Prens adlı kitabının 1943 yılındaki İngilizce ilk baskısının ve 1953’teki Türkçe ilk baskısının da aralarında olduğu birçok farklı edisyona yer veriyor. Bu farklı baskılar arasında kitabın “Star Wars” ve “Star Trek” evrenlerinin yapay dillerinde hazırlanan örnekleri de görülebilir.

Farklı dillerdeki baskılara ek olarak, Küçük Prens’in görme engelliler için Braille alfabesiyle yapılan baskısı gibi özel basımları ve en küçük boyutlu baskı, aynadan okunabilen kitap gibi koleksiyon nesneleri de sergide yer alıyor.

Ayrıca segri kapsamında, kitabın en sevilen 23. bölümünün 22 farklı dilde okunduğu bir video çalışması da izleyici ile paylaşılıyor.

Küratörlüğünü Eskişehir Küçük Prens Kitap Müzesi kurucusu Yıldıray Lise, koleksiyoner Kazım İnal ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Sobacı’nın üstlendiği sergide, Küçük Prens’in Türkçede ve farklı dillerde yayımlanma süreçleri de anlatılıyor.

 

Sergi ile ilgili ayrıntılı bilgiye /bağlantı tıklanarak ulaşılabilir.