(Daikin Türkiye) Sektörel Hedefleri ve Çalışmaları Hakkında Bilgi Verdi!

Daikin Türkiye’nin çevrim içi gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye’de iklimlendirme sektörünün geleceği, Daikin’in yatırımları ve planları hakkında bilgi verildi. Toplantıya Daikin CEO’su Hasan Önder, Daikin Yönetim Kurulu üyesi Neslihan Yeşilyurt, Daikin Türkiye Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Vedat Yazar, Bireysel Sistemler Satış Genel Müdür Yardımcısı Tuncer Gülsaran, Mühendislik Ürünleri Satış Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Türkoğlu, Endüstriyel Soğutma Satış Departmanı Müdürü Kıvanç Aslantaş katıldı.

Pazara girdiğinde 220 milyon TL olan cironun bugün 5 milyar TL’ye ulaştığını söyleyen Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, ciddi bir büyüme kaydettiklerini açıkladı. Daikin’in yatırımlara son hızla devam ettiğini vurgulayan Önder, geçen yıla kadar 101 milyon dolar tutarında fabrika yatırımı yaptıklarını, 2021’de fabrika için 53 milyon dolarlık ek yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder

Daikin’in Sakarya Hendek’de bulunan üretim tesisini işaret eden Önder, 105 bin metrekare kurulu alana sahip üretim tesisine, geçen yıl 58 bin metrekare daha eklediklerini vurguladı. Bunun yeni yatırımların işareti olduğunu söyleyen Önder, “Toplam fabrika yatırımlarımızın bedeli 154 milyon dolara ulaştı. Tabii bu, ciroyu da etkiliyor. 2020 ciromuz 2 milyar 836 milyon TL oldu. 2021 yılını 5 milyar TL’nin üstünde kapatacağımızı düşünüyoruz. Euro bazlı değerlendirdiğimizde de 2020 yılını 334 milyon Euro ile kapatmıştık. Bu yılı da 414 milyon Euro ile kapatmayı öngörüyoruz” açıklamasını yaptı.

Katma değer yaratmaya devam edeceğiz.

2025 yılında 750 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Önder, “Bunun 420 milyon Euro’sunun ihracattan gelmesini hedefliyoruz. Katma değer yaratmaya devam edeceğiz.” dedi. Türkiye gündemini de değerlendiren Önder, artık düşük enflasyonla gidilmeyeceğini öngördüklerini belirerek şunları söyledi:

“Döviz dalgalanmaları var, yüksek enflasyon olacağını düşünüyoruz ama 2-3 ay içinde durulacaktır. Tüm dünyada enflasyonist baskı var. Bunun en ciddi etkisi ise tedarik, hammadde ve lojistik fiyatlarındaki artış. Şu anda ürün satmaktan çok tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Önümüzdeki 1-2 yıl için aynı şekilde devam edecek ancak yeni açılacak fabrikalarla bu sorunlar çözülecek. Daikin Türkiye olarak daha planlı gittik ve tedarik ile ilgili tedbirler aldık. Farklı bölgelerden tedariklerimizi karşıladığımız için tedarik zincirimizde bir kırılma yaşanmadı. Bu zincirdeki kırılmayı önceden öngördüğümüz için stoklu çalıştık.

Ürün talep segmentleri değişti.

Pazarda değişen tüketim anlayışına dikkat çekerek, kombilerde üst segment, klimalarda ise orta segment ürünlere yönelim olduğunu açıklayan Önder, “Artan villa ve müstakil ev talebinin ısı pompası satışlarını da artıracağını öngörüyoruz. Pandemiyle birlikte doğru iç ortam havası için hava temizleme cihazları alanında da artış var ve bunun daha büyümesi öngörülüyor” dedi.

Daikin-GES

İklimlendirme değil, kaliteli hava sunduklarını belirten Önder, patenti Daikin’e ait “Flash Streamer” teknolojisi ile sağlıklı ve doğru havayı tüketici ile buluşturduklarını belirtti. Bu yıl pazara 22 yeni ürün sunduklarını söyleyen Önder, önümüzdeki yıl için 15 yeni ürünü daha piyasaya sunmayı hedeflediklerini belirtirken fabrika yatırımları ve kapasite artışları ile daha da büyüyeceklerinin altını çizdi.

Sera gazı emisyonları yüzde 63 azaldı.

Toplantıda söz alan Daikin Yönetim Kurulu üyesi Neslihan Yeşilyurt, 2021 yılında şirketin önemli bir sürdürülebilirlik projesine imza attığını söyledi. Yeşilyurt, ürünlerinde enerji verimli inverter teknolojisi ve daha düşük küresel ısınma potansiyeline sahip bir soğutucu akışkan (R-32) kullanarak ozon tabakasına zararı önlediklerini belirtti.

Daikin Yönetim Kurulu üyesi Neslihan Yeşilyurt

Yeşilyurt, “Yerlileştirme projesi ile Türkiye’den aldığı ürünlerle 2 milyon Euro maliyet avantajı sağlayan şirketimiz, nakliye gideri ve yakıt tüketimini düşürerek karbon emisyonunu azalttı. 2020 yılı Temmuz ayında devreye alınan GES projesiyle Hendek’teki üretim tesisinin enerjisini buradan elde ederken, sera gazı emisyonlarını da yüzde 63 azalttı. Su tüketimini titizlikle takip eden şirketimiz gerekli tedbirleri alarak 14 bin 500 metreküp su tasarrufu sağlarken, çeşitli uygulamalarla da aydınlatmada yüzde 70, doğalgazda ise yüzde 30 tasarruf etti. AR-GE’ye büyük önem veren şirket, bu departman için 22 milyon TL bütçe ayırdı. Öte yandan 513 ton atığı geri kazandırdı” dedi.

Doğru hava farkındalığını artırmak için okullarla yaptıkları “Temiz Hava Elçileri” projesi ile bu yıl birçok okulda çalışma yapacaklarını da anlatan Yeşilyurt, bunun yanı sıra 2025 yılına kadar kadın çalışanların oranını yüzde 45’e çıkartacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıda Daikin Türkiye Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Vedat Yazar pazar hakkında bilgiler verirken, Bireysel Sistemler Satış Genel Müdür Yardımcısı Tuncer Gülsaran, bireysel sistemlerdeki trendlerden, Mühendislik Ürünleri Satış Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Türkoğlu gelecekteki ürün trendlerinden ve teknolojiden, Endüstriyel Soğutma Satış Departmanı Müdürü Kıvanç Aslantaş ise soğutma ürünleri ve kullanım alanları hakkındaki bilgilere sunumlarında yer verdiler.


Daikin Türkiye
Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 43 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır.

Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 163 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknoloji ile üretmektedir. 8 bölge müdürlüğü, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa’nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul’da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır.

Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Tacikistan) ve Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Daikin Avrupa
Daikin Europe N.V., Daikin Industries Ltd.’nin bir bağlı ortaklığıdır ve EMEA iştirakinde yaklaşık 13.000 çalışanıyla Avrupa’nın önde gelen klima, ısı pompası ve soğutma ekipmanları üreticisidir. Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, Avusturya ve İngiltere merkezli 14 büyük üretim tesisine sahiptir. Daikin Europe Group’un merkezi Belçika’da olup, Oostend, Gent ve Brüksel’de ofisleri bulunmaktadır. Şirket 1973 yılında kurulmuştur. Isıtma ve iklimlendirme endüstrisinde 48 yılı aşkın tecrübesiyle Daikin, Avrupa’da ısı pompası teknolojisinde pazar lideridir. Şirket, ticari uygulamalar için Daikin VRV ve özel ısıtma uygulamaları için Daikin Altherma serisiyle piyasada tanınmaktadır. Avrupa pazarına yönelik cihazların yüzde 85’inden fazlası Avrupa’da üretilmektedir.

Daikin Japonya
Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., 97 yıllık tecrübesi ile sadece ısıtma, soğutma alanında faaliyet göstermektedir. Bugün 160 ülkede 24 milyar doları bulan cirosu, 85 binden fazla çalışanı ve 100’den fazla üretim merkezi ile dünya ısıtma, soğutma, havalandırma ve flurokimyasal ürünlerinde sektör lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığı ile tanınmaktadır.

Daikin Türkiye’nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe N.V., 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin Industries Ltd.’in yüzde 100 iştiraki olan Daikin Europe N.V., 13.000 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya, Avusturya, ve İngiltere’deki 8 üretim tesisiyle Avrupa’nın en büyük klima, ısı pompası ve soğutma cihazı üreticisidir.