(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta Yetişkinler için Oyun:BURASI Oyun Yeri” 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 21 Ocak Cuma günü “BURASI Oyun Yeri” etkinliğini düzenliyor. Etkinlik katılımcıların içindeki çocukları keşfetmeye odaklanıyor ve gündelik koşuşturmanın kentle kentliler arasına koyduğu mesafeyi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.


“BURASI Oyun Yeri”

Tasarım: Oyun İstanbul
Tarih:
21 Ocak 2022 Cuma
Saat:
14:00
Katılım:
Ücretsiz, Rezervasyon gerekli
Yer:
Loca, Yapı Kredi Kültür Sanat


“İstanbul’un yetişkin sakinleri için bir oyun hazırladık! Her gün belirli yönlerde hareket ettiğimiz, farklı katmanlarıyla buluşup ayrıldığımız kentte rutinin dışında mekânın ruhunu ortaya çıkarabilecek başka yönler, başka karşılaşmalar olabilir mi? Kentteki hareketlerimizi rastgele attığımız iki zar belirlese neler yapardık?”

İlhamını, izleyiciyi İstanbul’u farklı boyutlarıyla düşünmeye davet eden BURASI sergisinden alan oyun, küresel sistem içerisinde İstanbul’un rolünü, vizyonunu, gideceği yönü belirlemeyi ve İstanbul’un gerçek sorunlarına bilimsel, akılcı ve kalıcı çözümler üretmeyi amaçlayan İstanbul Planlama Ajansı koordinasyonuyla gerçekleşiyor. “BURASI Oyun Yeri” etkinliği, 7’den 70’e herkesin, oyun oynama hakkından tam olarak yararlanabileceği bir şehir olma yolunda araştırma, proje, üretim ve iş birlikleri gerçekleştiren Oyun İstanbul tarafından tasarlandı. 21 Ocak Cuma günü saat 14:00’da Loca’da gerçekleşecek oyun iki bölümden oluşuyor: Atılan zarların gösterdiği yönergeleri yerine getirme ve deneyimlerin çıktılarının paylaşımı. 

Etkinlik süresi 1,5 saattir ve 18 yaşından büyük herkes katılabilir. Etkinlik rezervasyonlu olup, kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır. 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan, küratörlüğünü Kevser Güler‘in üstlendiği BURASI sergisi kapsamında düzenlenen sergi turları ise 6 Ocak Perşembe günü saat 18:00’da başlayacak. Sanatın çevre ve doğaya ilişkin soruları ele alış biçimlerini, kent koleksiyonu ve arşivlerinin olanaklarını, sanatın kent için üretebileceklerini birlikte düşünmeye davet eden sergi turları, serginin kapanış tarihi olan 27 Şubat‘a kadar belirli aralıklarla devam edecek. 

Etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.