8. Uluslararası Sinop Bineali Ocak Ayı Etkinlikleri BAŞLIYOR!

Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin katkılarıyla 2006 yılından beri düzenlenen, süreç ve mekân odaklı bir bienal olan Sinopale, bu yıl pandemi nedeniyle çevrim içi gerçekleşiyor. Yerel ve uluslararası kültürel iş birliğiyle ileri dönüşümü amaçlayan 8. Uluslararası Sinop Bienali Ocak ayında birbirinden farklı konukları ağırlıyor.


8. Sinopale Bienali
Çevrim İçi Ocak Ayı Etkinlikleri
Katılım: Herkese Açık, Zoom


8. Uluslararası Sinop Bienali, önceden bienalde yer almış birkaç sanatçıyı süreçlerini yeniden gözden geçirmeye ve Sinopale’de ya da sonrasında ortaya çıkan olayları bir dizi çevrim içi görüşmede düşünmeye davet ediyor.

Moderatörlüğünü Jonatan Habib Engqvist’in üstlendiği, sanatçı Bella Rune’ün katılımıyla gerçekleşecek “Büyüyen Her Şeyi Düşünmek” isimli video-röportaj serisinin ilki, 5 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de başlıyor. Etkinlikte sanatçının performans rolü üstlenebilen heykellerle çalıştığı ve önceden Sinopale 6 için ürettiği “Konsekvensanalys” başlıklı sanat eseri üzerine konuşulacak. Belirli bir mekânın kısıtlamalarını sorgulayan sanatçı eserinde farklı uzamlar ve dünyalar arasında köprü kurarak, rustik taş zemin mimari ile akıllı telefonlar arasındaki dijital uzamı birleştiriyor.


“Büyüyen Her Şeyi Düşünmek I”
Video-Röportaj

Moderatör:
Jonatan Habib Engqvist
Sanatçı:
Bella Rune
Tarih: 5 Ocak Çarşamba 2022 | Saat: 20.00


Italo Calvino’nun “Görünmez Kentler” isimli kitabından ismini ilham alan, moderatörlüğünü Emre Zeytinoğlu’nun yaptığı “Gizli Kent” Projesinin ikinci oturumuna T. Melih Görgün, Aylin Çakıner, Yusuf Emre Yalçın ve İpek Hamzaoğlu 12 Ocak Çarşamba günü katılacak. Projede yer alan sanatçılar Sinoplu, ancak şimdi başka şehirlerde yaşıyor ve üretiyorlar. Bu sanatçılardan her birinin geçmiş eserlerinden bir veya birkaçını alıp, eserlere sızan “Sinop hissini” tespit etmeleri, aynı eseri bu doğrultuda yeniden düzenleyerek bu duyguyu vurgulamaları istenecek.


“Gizli Kent”
 Oturum
Moderatör: Emre Zeytinoğlu
Katılımcılar:
T. Melih Görgün, Aylin Çakıner,Yusuf Emre Yalçın,
İpek Hamzaoğlu
Tarih: 12 Ocak Çarşamba 2022 | Saat: 20.00


Sivil Toplumun söz söyleme özgürlüğü, günlük yaşam pratiğinde nasıl değerlendirilebilir?

Lars Ebert, Mahir Namur, Nil İlkbaşaran moderatörlüğünde gerçekleşecek olan “Çay Eşliğinde Canlı bir Arşiv” projesinin ilkinde, Emre Koyuncuoğlu’nun 2011 yılında Sinop’ta “Bize Katılın ve Bir Sesiniz Olsun” isimli performansı üzerine sohbet edilecek. Kentlinin görüşlerinin, özlemlerinin ve eleştirilerinin dinlendiği performansta, proje katılımcılarından Aziz Konukman, Büke Onur, Hale Oğuz, Şirin Özbilen ve Metin Gürbüz etkinlikte yer alacak. Oturum 19 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de gerçekleşecek.


“Çay Eşliğinde Canlı bir Arşiv”
Oturum
Moderatör: Lars Ebert, Mahir Namur, Nil İlkbaşaran
Katılımcılar: Emre Zeytinoğlu, Aziz Konukman, Büke Onur, Hale Oğuz, Şirin Özbilen ve Metin Gürbüz
Tarih: 19 Ocak Çarşamba 2022 | Saat: 20.00


“Büyüyen Her Şeyi Düşünmek” video-röportaj serisinin ikincisi yine Jonatan Habib Engqvist moderatörlüğünde gerçekleşerek, bu kez sanatçı Alvaro Campo‘yu konuk edecek. Etkinlikte sanatçının 2017 yılı Sinop Bienali kapsamında gerçekleştirdiği “Birlikte Yansıtarak” adlı performans hakkında merak edilenler sorulacak. Günışığıyla “görünmez bir çizim” olarak da nitelenen sanatçının bu performansı, güneş ışınlarını aynalar aracılığıyla bir dış mekândan bir iç mekâna aktararak yansıtıcı/fosforlu boya ile boyanmış, siyah bir ceketi aydınlatma işleminden oluşuyor. Performansta 6 adet ayna tutan 6 kişi ise güneş ışınları için dış mekândan iç mekâna doğru gerekli yolu yaratıyor ve eser  katılımcıların sadece aynayı tutukları zaman var olabildiğini gösteriyor. Video-röportaj serisinin ikincisi olan etkinlik 26 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de gerçekleşecek.


“Büyüyen Her Şeyi Düşünmek II”
Video-Röportaj

Moderatör: Jonatan Habib Engqvist
Sanatçı: Alvaro Campo
Tarih: 26 Ocak Çarşamba 2022 | Saat: 20.008. Uluslararası Sinop Bienali etkinlikleri hakkında detaylı bilgi almak veya etkinliklere katılım sağlamak için Sinopale İnternet sayfası ziyaret edilebilir.