(Maison&Objet) Paris OCAK 2022 Edisyonu: “Lüksün Yeni Tanımları”

Applique Ghost | Tasarım: Felix Millory©Grégory Copitet

Maison&Objet Ocak 2022 edisyonunda, pandemi ile hızla değişen yaşam ve çalışma şekillerimizi yakından ilgilendiren “New Luxury” temasını inceliyor. In-Between Design Platform Kurucuları Bilgen Coşkun ve Dilek Öztürk, Ocak 2022’de düzenlenecek Maison&Objet Paris Fuarı’nı ve yeni temayı yorumladı.

“Maison&Objet Paris Fuarı, 20-24 Ocak 2022 tarihleri arasında dekorasyon ve tasarım dünyasındaki yenilikleri sektör profesyonelleri ve tasarım severler ile buluşturuyor. NellyRodi Trend Ajansı ile her edisyonunda bir tema üzerine yoğunlaşan fuar, pandemi ile daha da hızlı değişen yaşam ve çalışma şekillerimizi yakından ilgilendiren “New Luxury” temasını mercek altına alıyor. Lüksün tanımı tüketici grupları arasında farklılaşırken bu tanımları teknoloji de önemli ölçüde etkiliyor.

Suspension M101, HENRI BURSZTYN ©Romain Jouault pour Kandella

Maison&Objet Paris yeni lüks temasını “Uber Luxury” ve “Lux Populis” kavramları üzerinden inceliyor. Uber Luxury teknoloji ve ‘artsana’ üretimi bir arada sunan, böylece geçmişi gelecek ile birleştiren bir anlayış. Yüksek kaliteli malzeme ile elde üretilmiş ürünlerin bir de teknolojik olarak mükemmelleştirilmeleri karşı konulamaz arzu nesneleri yaratıyor. Bir yandan insan elinin dokunuşu ile kişiselleştirilmiş bir tavır diğer yandan hayat kalitemizi yükselten teknolojik fonksiyonlarla bir arada sunulduğunda ayrışan lüks bir deneyime ulaşılabiliyor. Lux Populis ise ilhamını sokak kültürü ve sosyal medyadan alarak daha kapsayıcı ve eğlenceli bir lüks tavrı sergiliyor. Lüks markaların graffiti sanatçıları ile işbirlikleri bu trendin en iyi örneklerini oluşturuyor. Daha genç ve dinamik olan bu lüks tavrı gençleşen lüks tüketici profilleri için de çok cazip içerikler sunuyor.

Mickey Sparkling | Thomas Dariel, LEBLON DELIENNE

Fuarda ayrıca trend alanı, sanatsal enstalasyonlar, gastronomik deneyimler ve bir dijital tasarım satış platformu olan The Invisible Collection sergisi görülebilecek. 7. Holdeki “Signature” alanı özellikle fuarın teması olan yeni lüks kavramlarını karşılayan sergileme alanları ile öne çıkıyor. Maison&Objet Paris dijital ortamda da “mom” üzerinden ziyaretçilerine çok kanallı bir deneyim sunuyor. Bununla birlikte fuarın dekorasyon ve tasarım alanlarındaki eğitici konuşmaları ve içerikleri bir araya getirdiği Maison&Objet Academy kanalı ilham veren içeriklerle bizleri karşılıyor.”

Hopebird | Jaime Hayon©TizianoRossi