“Regional Design Competition Young Balkan Designers 2022: Life Hacks for Health & Wellbeing” Yarışması Başvuruları Bekliyor!

Young Balkan Designers tarafından düzenlenen Regional Design Competition Young Balkan Designers 2022 bu yıl, “Life Hacks for Health & Wellbeing” (Sağlık ve Refah için Yaşam Tüyoları) temasına odaklanıyor. Yarışma, sürdürülebilir yaşam ve esenlik arasında “kısayol” yaratan tasarım projeleri, nesneler, kavramlar, hizmetler, senaryolar ve icatlar için çağrıda bulunuyor. 


“Regional Design Competition Young Balkan Designers 2022: Life Hacks for Health & Wellbeing” Yarışması

Başvuru Tarihi: 8 Aralık 2021 Çarşamba – 20 Ocak 2022 Perşembe
Ön Eleme ve Jüri Değerlendirmesi: 20 – 27 Ocak 2022 Perşembe
Kazananların Duyurulması: 28 Ocak 2022 Cuma
Küratoryal Ekiple Çevrim içi Atölyeler/ Prototiplerin geliştirilmesi: 1 Şubat Salı– 10 Mart 2022 Perşembe
Fotoğraf Çekimi/ Basın Etkinliği: 15 Mart 2022 Salı
YBD2022 Sergisi (Uluslararası Mobilya Fuarı, Milan): 5-10 Nisan 2022
YBD2022 Sergisi (Mikser Festival, Belgrad): Ekim 2022
Katılım: Ücretsiz, Balkan Ülkelerinden 35 yaş veya altı Herkese Açık*


Balkan bölgesinin tasarım alanındaki yaratıcı potansiyelini belirlemek, teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla 2011 yılında kurulmuş bölgesel bir yetenek platformu olan Young Balkan Designers, yarışmada genç tasarımcıları pandemiden olumlu bir şekilde çıkmaya ve  tasarım pratiğinde mevcut “son teknolojiyi” dönüştürmek için kullanarak yaşamı teşvik eden sıra dışı, esprili müdahaleler ve “düzeltmeler” yaratmaya davet ediyor. Fiziksel sağlığı ele alan doğa temelli çözümler, insan-doğa etkileşimleri, sosyal bağlantılar, dayanışma ve paylaşma, aidiyet ve diğer birçok olumlu duygu deneyimini ve ihmal edilen ihtiyaçları ele alan oldukça şaşırtıcı ve beklenmedik işlevler sunulmasını bekliyor. “Outside of the box” yaklaşımıyla evde, okulda veya işte, kamusal ve kişisel alanlarda, kentsel ve kırsal ortamlarda, fiziksel ve dijital dünyalarımızda daha sağlıklı gündelik dünyaları tasarlamak için alan açıyor.

Genç içerik oluşturucular; kitlesel ve endüstriyel üretime bağımlılığı aşmaya teşvik edilirken, önerilen projelerin mutlaka “bir iz bırakma” amacı taşımaması, bunun yerine karbon ayak izini en aza indirmeyi hedefleyerek kullanılan malzemelerin döngüselliğine, yerel becerilerin ve kaynakların uygulanmasına, yerel aktörlerin problemin çözüm ve üretimine dahil edilmesine, olumlu çevresel, ekonomik, kültürel ve sosyal etki yaratılmasına odaklanması gerekiyor.

Jüri tarafından öne çıkarılan kriterler ise şöyle:

  • Projenin günlük yaşam kalitesini artıran sosyal açıdan ilgi çekici ve yenilikçi özellikler,
  • Farklı sosyal grupların ihtiyaçlarını karşılamada yenilikçilik,
  • Kullanıcının kişisel sağlık ve esenliğini ele alabilmesi üzerindeki etkisi,
  • Ürün veya öğelerin döngüsellik potansiyelleri,
  • Ergonomi, rasyonel üretim ve nakliye maliyetleri,
  • Yerel olarak mevcut malzemelerin yenilikçi kullanımı,
  • Yerel bilgi ve tekniklerin uygulanması, çevre dostu üretim süreci,
  • Geri dönüştürülmüş malzemelerin yenilikçi kullanımı,
  • Yerel / küresel çevresel ve sosyal konulara uygunluk,
  • Yerel topluluklar üzerinde önemli bir sosyal etki yaratmak.

*Yarışma; Arnavutluk, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Macaristan, Makedonya, Karadağ, Romanya, Slovenya, Sırbistan ve Türkiye’den 35 yaşına kadar olan herkese açık. Başvurular bireysel veya grup halinde yapılabilir. Her başvuru sahibi birden fazla proje sunabilir.

Yaş sınırı, Milano Mobilya Fuarı‘nın 35 yaş altı tasarımcılara ayrılmış Salone Satellite yetenek alanı şartıdır. Kazanan projelerin Salone Satellite‘de sergileneceği Nisan 2022’de kazananların 35 yaş veya altında olmaları gerekmektedir. 

Jüri Üyeleri

Marcus Fairs, Dezeen.com, Birleşik Krallık
Ana Kras, Sanatçı ve tasarımcı, Sırbistan/ ABD
Vasso Asfi & Loukas Angelou, StudioLav, Yunanistan/ Birleşik Krallık
Jovana Zhang Bogdanovic, Pinwu studio, Sırbistan/ Çin
Denis Leo Hegic, Tasarımcı ve küratör, Supermarket Lab/Unblock Art Fair / Museum of Now, Almanya

Tasarımcılar sergiye katılmak üzere seçildikleri taktirde, prototiplerini üretmeyi ve nihai onay, profesyonel fotoğraf çekimi ve toplu nakliye amacıyla 15 Mart 2022‘ye kadar masrafları kendilerine ait olmak üzere Belgrad, Sırbistan‘a ulaşımını sağlamayı taahhüt ederler. 

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.