(Sakıp Sabancı Müzesi)’nin Yeni Sergisi: “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” Ziyarete Açıldı!

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi ev sahipliğinde Sabancı Holding’in desteğiyle, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, resim, hat, müzik ve edebiyat ile ilgilenen, dönemin pek çok sanatçısının ve kurumun da hamiliğini üstlenen Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatı üzerine kurgulanan “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi bugünden itibaren sanatseverlerle buluşuyor.


“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi”
Sergi

Sanatçı: Abdülmecid Efendi
Tarih: 21 Aralık 2021 – 28 Ağustos 2022
Yer: Sakıp Sabancı Müzesi Galeri -2, Emirgan


Sakıp Sabancı Müzesi – (SSM) tarafından düzenlenen “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” isimli sergide; müzenin kendi koleksiyonu, 14’ü resmi kurum koleksiyonu, 17’si aile koleksiyonu, özel müze ve galeri koleksiyonlarından eserler bulunuyor. Bununla birlikte Abdülmecid Efendi’nin hayatının son 20 yılını geçirdiği Fransa’nın Nice şehrindeki Musee Massena Koleksiyonu’ndan 1926 tarihli bir otoportre ile Rochefort’taki Pierre Loti Müze Evi’nden gelen ve Abdülmecid Efendi’nin Loti’ye hediye ettiği orijinal çerçeveli 2 resimle beraber 60 tablo ve 300’ü aşkın belge de yer alıyor.

Abdülmecid Efendi’nin sanatını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan sergide, ayrıca SSM koleksiyonunda yer alan Abdülmecid Efendi’ye ait 6 eser ilk kez bilimsel bir araştırma ile “Görünenin Ötesinde Abdülmecid Efendi” başlıklı bölümde yer alıyor. Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilen çalışma; Abdülmecid Efendi’nin resim tekniği, eserlerinin geçirmiş olduğu restorasyon çalışmaları, kullandığı malzemelerin yapısı, rengi, boya katmanları ve dokusu ile onun sanatsal üretim koşullarına ışık tutuyor.

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Abdülmecid Efendi (1868-1944),Osmanlı Rus Savaş, SSM Resim Koleksiyonu, Sakıp Sabancı Müzesi Dr. Nazan Ölçer

Sanatın kapsayıcı ve birleştirici gücüne; yaydığı umuda inanıyoruz.

Serginin açılışında konuşan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Sabancı Topluluğu olarak sadece ekonomik anlamda değil, kültür, sanat ve eğitim gibi toplumsal kalkınmanın omurgası olarak nitelendireceğimiz alanlarda da öncü ve örnek olmayı sürdürüyoruz. Her koşulda, sanatın kapsayıcı, birleştirici, bütünleştirici ve ilham verici gücüne; yaydığı umuda inanıyoruz. Ve işte tam da bu nedenle hangi alanda ne iş yapıyorsak yapalım, sanat bizim vazgeçemeyeceğimiz en önemli değerimiz olarak yerini koruyor. Topluluğumuzun ülkemizin sahip olduğu değerleri daha geniş kitlelere ulaştırma isteği; bugün bir başka ustayla Abdülmecid Efendi sergisi desteğiyle devam ediyor. Bu buluşmayı gerçek kılan Sakıp Sabancı Müzesi’ne çok teşekkür ediyor, 2022 yılında 20. yaşına girecek müzemizi, dünyamızı sanatla güzelleştirdikleri ve ülkemizdeki sanat hayatına kattıkları için ayrıca tebrik ediyorum” dedi.

Abdülmecid Efendi’yi çoğu ilk kez görülecek bir şeçki ile anıyoruz.

Sakıp Sabancı Müzesi Dr. Nazan Ölçer, ressam kimliğiyle öne çıkan Abdülmecid Efendi’nin sanatı üzerine değinerek, sergi için şunları söyledi:

“(…) Ressam kimliğinin yanında müzik ve hat sanatı ile ilgilenmiş; şehzâdeliğinden itibaren aydınları ve sanatçıları desteklemesinin yanı sıra onlarla kurduğu yakın dostluklarla Osmanlı hanedanı için alışılmışın ötesinde olmuş. Zamanının ruhunun farkında, Doğu-Batı ve gelenek-modernite ikilemleri karşısında din ve geleneğine bağlı olmakla beraber Batı’ya da açık bir Türk münevveri olarak yaşamış. Müzemizdeki sergide Doğu’yu ve Batı’yı kendi içinde harmanlamış bir modern çağ prensi olan Abdülmecid Efendi’yi çoğu ilk kez yan yana gelmiş, ilk defa görülecek bir seçkiyle anıyor, Şehzadenin çok yönlü sanatına odaklanıyoruz.

Sergimizde Şehzade’nin ressamlığının yanı sıra edebiyat ve müzikle ilişkisine, dönemin aydınları ve sanatçılarıyla kurduğu yakın dostluklara bakacağız. Tevfik Fikret’in şiirinden esinlenerek çizdiği 3 adet Sis tablosunu ilk kez yan yana göreceğiz. Yakın dostu Pierre Loti’ye hediye ettiği manzara tabloları; mektupları, bazısı bilinmeyen aile fotoğrafları, aralarında yakın dostu Abdülhak Hamit’in Finten oyununun prömiyeri için verdiği davet de olmak üzere pek çok menünün de olduğu 300’den fazla belgeyle Abdülmecid Efendi’yi keşfedeceğiz. Sergi boyunca ziyaretçilerimize sarayın ilk kapsamlı resim koleksiyonunun oluşmasını da sağlayan babası Sultan Abdülaziz’e ait besteler eşlik edecek. Tüm sanatseverleri bu sıra dışı Şehzade’yi daha yakından tanımak üzere müzemize bekliyoruz” dedi.

Sakıp Sabancı Müzesi pazartesi günü hariç, saat 10.00 – 18.00 arası, cumartesi günü ise 10.00 – 20.00 saatleri arasında tüm sanatseverlere açık. Sergi hakkında detaylı bilgi almak için Müze’nin İnternet sayfası incelenebilir.