[Proje]: Bebek Mavi Ev

Proje Adı: BEBEK MAVİ EV
İSTANBUL, 2019
İç Mimari: OFİST | YASEMİN ARPAÇ, SABAHATTİN EMİR
Fotoğrafçı: ALİ BEKMAN

Bebek sahilde, park ve boğaz manzaralı bir teras katında yer alan 110 m²’lik konut projesi, 2 oda 1 salon iç mekan ve 40 m² terasa sahip. Bebek’in karakteristik yapılarından bu bina, 1930’larda inşa edilmiş, birçok dairesinde ise hala bireylerinin yaşamakta olduğu bir aile apartmanı.

Daha önceki işlerin referansıyla sadece üç haftalık bir süreçte tamamlanan projede ön hazırlık, projelendirme gibi süreçler neredeyse hiç olmadı. Genel birtakım tasarım yaklaşımlarında anlaştıktan sonra hızlıca tedarik, üretim ve uygulama süreçlerine girildi.

İnşai işleri minimum tutma hedefi ile ilerlense de çok kullanışsız olan ikinci
odayı büyütebilmek için duvar yıkımı gibi müdahaleler ve birtakım tesisat revizyonları yapıldı. Eksik parkeler tamamlandı; banyoların mevcut halleri kısmen korunurken mutfak en baştan yapıldı.

Ev sahibinin beklentileri huzurlu, dingin, fonksiyonel bir ev ve 10 yaşındaki kız çocukları için mavi bir odaydı. Bu “mavi” renkten yola çıkılarak, çok yüksek tavanlı olmayan teras katında mekansal bütünlük, devamlılık ve ferahlık için evin tüm duvar ve tavanlarında aynı mavi kullanıldı.

Girişte, askı, ayna, şemsiyelik, kullanışlı bir çekmece gibi işlevleri yerine getirecek fonksiyonel modüller tasarlandı. Salonun girişinde ev sahibinin bisikleti hem görsel bir öğe olarak, hem de küçük mekanda çok yer kaplamaması adına duvara asıldı. Altına tasarlanan masif ahşap bank ilham kaynağını Mickey Mouse‘dan alırken; üzerindeki yazı ise hikayesini motor sporları hayranı ve otomobil yarışçısı Paul Newman’a oyuncu eşi Joanne Woodward tarafından hediye edilen 1968 model Rolex Daytona saatin arkasındaki yazıdan alıyor.

Projede hedef, şehirli ve kullanışlı bir ev tasarlamanın yanı sıra rahat, işlevsel, modern ve evcil bir tasarım yaratmaktı. Çok okuyan ve zengin bir kütüphanesi olan ev sahibi için tüm salon duvarlarını çevreleyen, başka bir eve taşınma durumunda da kolay yer değiştirebilecek bir kütüphane tasarımı yapıldı. Teras için, manzaraya ve şömineye hakim bir çalışma köşesi oluşturuldu. Şehirli, çok yer kaplamayan, modern, rahat mobilyalar seçildi ve Ofist tarafından tasarlanıp üretilen parçalarla bir araya getirildi. Salondaki orta sehpa ve yemek masası da Ofist tarafından bu ev için tasarlanıp üretildi. Alçak tavan hissiyatını ortadan kaldırabilmek amacıyla salon tavanına aynadan bir yüzey tasarlandı.

Organik tarım merakı olan ev sahibi hem arka balkonda hem de terasta ekim dikim yapıyor. Hem salon, hem de mutfakla direkt bağlantılı terasta, ev sahibinin bu uğraşına yer açacak şekilde esnek ve fonksiyonel bir ortam yaratıldı; “küçük bir kent bahçesi tadında, tarladan sofraya mantığıyla terastan mutfağa…” Terastaki yemek masası ve sehpalar VitrA Retromix seramikler kullanılarak Ofist tarafından tasarlanıp üretildi.

Mutfak ferah ve fonksiyonel tasarlandı; dolaplar Ofist tarafından tasarlanıp üretildi. Banyolarda tesisat revizyonlarına girilmeden mevcut seramikler ve vitrifiyeler kullanılarak, iroko ahşap dokunuşlarla daha sıcak ve fonksiyonel mekanlar yaratmak hedeflendi.

Bir köşesi de pilates aletleri için ayrılan yatak odasının sakin ve dingin olması
amaçlandı. Çocuk odasında İskandinav esintileriyle modern, tatlı ve eğlenceli bir atmosfer yaratmak hedeflendi. Her iki mekan için de tüm mobilyalar Ofist tarafından tasarlanıp üretildi.

Ofist “Bebek Mavi Ev” projesinden şöyle bahsediyor: “Bizim için her proje sıfıra dönüş demek.  Her projeyi kendi özelinde, kendi özellikleri, ihtiyaçları doğrultusunda, kullanıcısı için kişiye özel haute couture bir takım elbise diker gibi tasarlamak demek.  O yüzden her projemiz gibi bu proje de kullanıcısı için özel tasarlanıp hayata geçirilmiş bir proje. İçinde kendisini rahat ve evinde hissetsin, kendine mal etmek için bir çaba harcamasına, dekorasyon yapmasına gerek olmasın, güle güle otursun diye.”

Elektrik: Ceysa Elektrik
Tesisat: Simtes
Demir: Sen Yapı
Marangoz: Tayfur Somer
Boya: Aksu Dekor


Mobilya ve Aksesuar

 • Hay  [Mags Soft Kanepe ve mini sehpalar]
 • &Tradition [Little Petra Koltuklar]
 • Gan [Halılar]
 • Vitra [Eames sandalyeler]
 • Ofist tasarımı mobilyalar [Masa, sehpa, çalışma masası (Hamm imzasıyla), ebeveyn yatak ve başı, çocuk odası mobilyaları]
 • Zara [Yatak odası halısı]
 • Vakko [Yatak odası nevresim takımı, bambu şezlonglar]
 • Ikea [teras sandalyeleri]

Aydınlatma

 • DCW Editions Lampe Gras [Aydınlatmalar]
 • Diesel by Foscarini [Salon sehpa üstü sarkıt aydınlatma ve lambader]
 • Diesel by Moroso

Islak Hacim

 • VitrA [Seramik, vitrifiye ve bataryalar]
 • Smeg [Beyaz Eşyalar]