Mimar RICHARD ROGERS Hayatını Kaybetti…

Richard Rogers | https://www.rsh-p.com/people/partners/richard-rogers/

Pritzker Ödülü de dahil olmak üzere birçok uluslararası mimarlık ödülünün sahibi, Millenium Dome, Centre Pompidou ve Lloyd’s Londra Binası gibi pek çok önemli ve tartışma yaratan yapıyla tanınan Mimar Richard Rogers, 18 Aralık 2021 Cumartesi günü 88 yaşında hayatını kaybetti.


Richard Rogers*
Richard Rogers, 1933 yılında Floransa, İtalya’da dünyaya geldi. Mimarlık eğitimini Architectural Association School of Architecture’da tamamladı. Rogers Stirk Harbour + Partners LLP kurucu ortaklığı ve RSHP Australia Pty Ltd’nin yöneticiliğini yaptı. 2007’de Pritzker Mimarlık Ödülü, 1985 yılında RIBA Altın Madalyası ve 1999’da Thomas Jefferson Memorial Vakfı Madalyası aldı. 2000 Praemium Imperiale Mimarlık Ödülü’nün sahibidir. 2006 Altın Aslan Ömür Boyu Başarı Ödülü (Venedik Bienali) ve 2007 Tau Sigma Delta Altın Madalyası kazandı. Richard Rogers, 1986’da Légion d’Honneur’a layık görüldü. 1991’de şövalyelik unvanı aldı ve 1996’da Lordlar Kamarası üyesi oldu. 2018’de AIA Altın Madalyası kazandı. 1995’te BBC’de Reith Lectures- “Cities for a Small Planet” serisini sunmak üzere davet edilen ilk mimar oldu.

1998 yılında Başbakan Yardımcısı tarafından Birleşik Krallık Hükümeti Urban Task Force bölümüne, İngiliz şehirlerinin 4 milyon yeni ev sağlama ve canlandırma potansiyelleri üzerine çalışmak için Başkan olarak atandı. Urban Task Force, akademisyenleri, planlamacıları, mimarları ve politikacıları bir araya getirdi ve son derece etkili olan “Towards an Urban Renaissance” Raporu 1999 yılında yayınlandı. Bu rapor, banliyölerin yayılmasından ziyade şehir merkezlerinin ve terk edilmiş arazilerin yeniden kullanımını savunan ilk hükûmet raporu oldu. 

1980’ler ve 90’lar boyunca Richard, Başkan François Mitterand’ın Paris’teki Grands Projets programında ve 2000- 2003 yılları arasında Barselona Belediye Başkanı’nın Kentsel Stratejiler Konseyi’nde danışmanlık yaptı. 2001’den 2008’e kadar Londra’nın ilk Belediye Başkanı Ken Livingstone’na Mimarlık ve Şehircilik konusunda baş danışmanlık yaptı. Bu rolde Rogers terk edilmiş endüstri arazilerinin kullanımını teşvik etmek, kamusal alanları geliştirmek ve başkent boyunca daha iyi imar planları uygulamak için Mimarlık ve Şehircilik Birimi’ni kurdu. Rogers, Londra, Berlin, Floransa, New York ve Şanghay Pudong’da kentsel imar planlamaları üzerine çalıştı. Ivan Harbour ile  Sidney, Avustralya’da karma kullanımlı su kenarı geliştirme projesi olan Barangaroo South için büyük bir imar planı tasarladı.

Rogers, Tate Gallery Başkanlığı, Büyük Britanya Sanat Konseyi Başkanlığı, New Museum of Modern Art’ın Fahri Mütevelliliği ve Ulusal Topluluklar Kaynak Merkezi Başkanlığı yaptı. Yakın zamanda “A Place for All People” adında hayatını, projelerini ve daha iyi bir toplum için fikirlerini belgeleyen bir anı kitabı yayınladı. Rogers, 18 Aralık 2021 Cumartesi günü 88 yaşında hayatını kaybetti.

*Kaynak: Rogers Stirk Harbour + Partners (https://www.rsh-p.com/people/partners/richard-rogers/)