Sinema Mekan Söyleşileri’nde Işıl Baysan Serim Anlatıyor: “Mümkün Dünyaların En İyisi”

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin düzenlediği Sinema Mekan Söyleşileri dizisi 3 Aralık Cuma günü saat 13:30’da başlıyor. Mimarlık, kent ve film atölyesi Sinetopya’nın kurucusu, araştırmacı, mimar Işıl Baysan Serim, “Mümkün Dünyaların En İyisi” başlıklı sunumuyla sinema, mimarlık ve ütopya ilişkisini ele alacak. 


Sinema Mekan Söyleşileri I: Sinetopya | “Mümkün Dünyaların En İyisi”
Tarih:
3 Aralık Cuma | 13:30
Mecra: Çevrim içi Etkinlik | Teams


Arka Pencere Mecmua dergisinin Temmuz 2021 sayısında kendisiyle yapılan söyleşide* Işıl Baysan Serim ütopya ve mimarlık ilişkisinden şöyle bahsediyor:

Ütopyanın musallat olmadığı bir mimarlık pratiğinden, kentten bahsedemeyeceğimiz gibi, sinemadan da söz edemeyiz. Belki de bu Ernst Bloch’un ütopyacı dürtü dediği şeydir; bütün gündelik yaşama sirayet eder. Bu yüzden, ütopyaların sinemada nasıl bu denli zenginleşebildiği konusunu düşünmek çok ufuk açıcı. Filmler “daha-iyi-bir-dünya” taslaklarının, tahayyüllerinin en kestirme yoldan ete kemiğe bürünebileceği mecralar; adeta hayali-ahali mekânların resim madeni. Çünkü sinema, kent ile benzer şekilde ipsofacto ütopya. Uzağı yakını, benzeri benzemezi, geçmişi geleceği her şeyi kendi hesabına imal eden bir makine. Bir kristal ev ütopyası gibi.

Microsoft Teams üzerinden gerçekleşecek etkinliğe bu bağlantı üzerinden veya aşağıdaki qr kodu okutularak giriş yapılabilir.


 

Bkz: Neslihan İmamoğlu, “Sinema ve Mimarlık: Işıl Baysan Serim ile Ütopyalar Üzerine”, Arka Pencere Mecmua, Temmuz 2021, sf: 56-59.