(Lokal: Araştırma ve Tasarım İşliği) Kızılağaç Köy Okulu Yeniden İşlevlendirme Projesi için DESTEKÇİLERİNİ Arıyor!

Lokal: Araştırma ve Tasarım İşliği, atıl durumdaki Kızılağaç Köy Okulu’nu yeniden işlevlendirerek 2022 yazında köyün güncel taleplerini karşılayan ortak kullanımlı bir mekana dönüştürmek için ayni ve maddi katkı sağlayabilecek destekçiler arıyor.

Kamu yararı gözeterek mekânsal ihtiyaçlar ve birlikte yaşam odağında eşitlikçi, ekolojik ve ekonomik bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlayan ekip, 1980’lerden itibaren Kırklareli Vize, Kızılağaç Köyü’nde ortaokul olarak kullanılan ancak on yılı aşkın süredir kullanımda olmayan köy okulunu, köyün yeni ihtiyaçlarına cevap verecek bir kamusal mekan olarak yeniden işlevlendirmek için çalışmalara başladı.

Fotoğraf: Ali Rıza Bayrak

Çok aşamalı projenin ilk aşaması olan “Kızılağaç Köy Okulu Yeniden İşlevlendirme Atölyesi NO: 1 Tasarla” başlıklı atölye 23-26 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşti. Tasarla NO:1 atölyesinde köydeki gündelik hayata dair bilgi analiz edildi, gözlemlenen ihtiyaçlar çerçevesinde sosyo-mekânsal senaryolar geliştirildi ve bu senaryoların gerçekleşeceği mekânsal kurgu üretildi.

13-14 Kasım 2021 tarihinde “NO:1 Tasarla | Sentez” atölyesinde ilk aşamada tasarlanan dört proje, yerel kullanıcıların da katkıları ve değerlendirmeleriyle sentezlendi ve iki proje önerisi geliştirildi.

Düzenlenen bu iki atölyenin ardından söyleşiler, ara atölyelerle devam edecek olan süreç, 2022 yılının yaz aylarında gerçekleşecek 1 aylık “NO:2 Uygula Atölyesi” ile sonlanacak. Lokal: Araştırma ve Tasarım İşliği’ne bu süreçte iş birliği yapabileceği, ayni ve maddi destekçilerini bekliyor.

Fotoğraf: Ali Rıza Bayrak

Detaylar için lokal.islik@gmail.com mail adresi veya +90 545 653 0229 numaralı telefon (Tolga Kılıçkap) aracılığıyla ekiple iletişime geçebilirsiniz.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinmek için Instagram hesabını inceleyebilirsiniz.