”Nazarin” 27 Aralık’a Kadar (İstanbul Sinema Müzesi)’nde…

Sürrealist sinemasının öncülerinden biri olarak kabul edilen yönetmen Luis Buñuel’in “Nazarin” filminin kamera arkası sergisi 27 Aralık’a kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde devam ediyor.


“Nazarin”
Sergi

Küratör: Hector Orozco
Tarih: 09 Ekim 2021 Cumartesi – 27 Aralık 2021 Pazartesi
Saat: 11:00 – 19:00
Yer: İstanbul Sinema Müzesi, Beyoğlu


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Televisa Vakfı (Fundación Televisa), Meksika Büyükelçiliği, Film Yönetmenleri Derneği ve İstanbul Sinema Müzesi iş birliğiyle düzenlenen, küratörlüğünü Hector Orozco’nun üstlendiği “Nazarin”, Madrid’in ardından ilk kez Türkiye’de, İstanbul Sinema Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Benito Pérez Galdós romanından uyarlanan ve Meksika’da yaşayan bir rahibin iç sorgulamalarını konu edinen “Nazarin”, Luis Buñuel tarafından 1958 yılında Meksika’da çekildi. Sergide; film çekimleri esnasında Manuel Álvarez Bravo tarafından kaydedilen görüntülerin yanı sıra 1958 yılında kullanılan tanıtım materyalleri, kamera arkası ses kayıtları ve videolardan oluşan 131 parça eser yer alıyor.

Buñuel’in en şahsi filmlerinden biri olarak tarihe geçen “Nazarin”, aynı yıl Cannes Film Festivali’nde Uluslararası ödüle layık görüldü. “Nazarin”, 60 yıl sonra yeniden restore edilerek 2019 yılında bir kez daha Cannes Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu.

Sergi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve bilet için: www.istanbulsinemamuzesi.com