Vincenzo Savastano, Yeni Sanat Projesi “Metropolis”i Heykel + Tasarım Sergisi ile Anlatacak!

İtalyan sanatçı ve tasarımcı Vincenzo Savastano, “Metropolis” adını verdiği yeni sanat projesinin çıktılarını Heykel+Tasarım Sergisi’nde bir araya getirdi. Goba Art&Design’da 24 Kasım Çarşamba başlayacak sergide Savastano, yeni heykel koleksiyonu ile birlikte tasarım objelerinden özel bir seçkiyi sanatseverle buluşturacak. Sergi 11 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.


“Metropolis” Heykel + Tasarım Sergisi
Sanatçı:
Vincenzo Savastano
Tarih:
24 Kasım 2021 Çarşamba, 11 Aralık 2021 Cumartesi
Yer:
Goba Art & Design Galeri
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. Şimal Sok. Belkıs Apt. 3A Beyoğlu/İstanbul


Sınırlı sayıda bir heykel koleksiyonuna sahip “Metropolis” adını verdiği yeni sanat projesini brutalizm, metropoliten mimari ve kentsel öğelerden aldığı ilhamla oluşturan Savastano, gelecek nesiller için bir dizi heykelle insana hizmet eden yeşil bir gelecek tasarımının olanaklarını sorguluyor. Sanatçı, bilinen sebeplerle kolaylıkla onaylanan bir tasarım şekli yerine ters yolu seçerek çoğunluğun aleyhine azınlığın sözcülüğünü üstlenmeye odaklanıyor.

Savastano’nun heykel koleksiyonu hümanizm kültürü çerçevesinde yetişmiş ancak insan ihtiyaçlarını oldukça hiçe sayan zıt gerçeklerle karşılaşan bir bireyin vizyonunu temsil ediyor. İtalyan Sanatçı, 8 senelik İstanbul yaşamı sürecinde yaptığı gözlemler ve deneyimleri, büyük bir kent merkezindeki yaşam bağlamında, insanın gerçek ihtiyaçlarını unutturan spekülatif ve ekonomi eksenli oluşturulmuş yapı çılgınlığının yarattığı dinamikleri sorguluyor.


Vincenzo Savastano
İtalyan Sanatçı ve Tasarımcı Vincenzo Savastano, Floransa/ İtalya’da Heykel ve Plastik Sanat Disiplinleri Bölümü’nden mezun olduktan sonra, kariyerine kreatif direktörlük alanında başlamıştır. Çalışmalarına 2014 yılında İstanbul’da kurduğu kendi sanat ve tasarım stüdyosunda devam etmektedir. İngiliz Tasarım Grubu Habitat ile işbirliği yapan sanatçı, Tasarım Koleksiyonlarını Türkiye Tasarım Haftası’nda ve Milano’daki Tasarım Fuarı HOMI’de Avangart Tasarımcılara ayrılmış bir alanda sergilemek üzere iki kez davet edilmiştir. Çağdaş İtalyan stilinde, sofistike ve seçkin bir tarz arayan bireyler ve şirketler için iç mekan ve mobilya tasarımı yapmaktadır.