(SALT)’ın “Bu son şansımız mı?” Konuşma Programı 20-27 Kasım’da SALT Online’da!

SALT’ın, bu yıl kurucusu Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştirdiği, iklim değişikliği odaklı “Bu son şansımız mı? Konuşma Programı, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) iş birliğiyle yapılacak çevrim içi konuşmalarla devam ediyor.


“Bu son şansımız mı?” Konuşma Programı
Tarih:
20 Kasım 2021 Cumartesi – 27 Kasım 2021 Cumartesi
Yer:
Çevrim içi, SALT Online
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Burcu Özsoy, Prof. Karen O’Brien, Dr. Abdullah Kahraman ve Dr. Derya Akkaynak


SALT’ın 2015’ten bu yana devam eden “Bu son şansımız mı?” gösterimlerine bu yıl iklim ve ekolojik kriz üzerine düşünmeyi ve tartışmayı teşvik eden çevrim içi bir konuşma serisi eşlik ediyor. Garanti BBVA desteğiyle 20 ile 27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek program, bilim insanları Prof. Dr. Burcu Özsoy, Prof. Karen O’Brien, Dr. Abdullah Kahraman ve Dr. Derya Akkaynak’ın sunumlarından oluşuyor.

“Bu son şansımız mı?” konuşma programı, SALT Online YouTube kanalında 20 Kasım Cumartesi saat 15.00’te Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin’in açılış konuşması ile başlayacak. Ardından, Prof. Dr. Burcu Özsoy‘un Arktik ve Antarktik bölgelerde gözlenen iklim değişikliğine değineceği ilk buluşmada “Dünya’da İklim, Kutuplarda İklim” başlıklı sunumunu gerçekleştirilecek. Özsoy, değişen iklimin Dünya’ya ve kutup bölgelerine etkileri ile Türkiye’nin kutuplarda sürdürdüğü bilimsel çalışmalardan bahsedecek.

Program, 22 Kasım Pazartesi günü saat 19.00’da, İspanya merkezli sosyal sorumluluk ve geniş çapta araştırmaları destekleyen BBVA Vakfı’nın 2020’de on üçüncü kez düzenlediği Frontiers of Knowledge Awards (Bilginin Öncüleri Ödülü) kapsamında, İklim Değişikliği alanında ödül alan Prof. Karen O’Brien’ın “Climate Change: We Matter More Than We Think” (İklim Değişikliği: Düşündüğümüzden Daha Önemliyiz) adlı konuşması ile devam edecek.

Ağustos 2021’de yayımlanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 6. Değerlendirme Raporu’nda ilk defa ekstrem hava olaylarına dair bir bölüm yer aldı. Atmosfer bilimci Dr. Abdullah Kahraman, 24 Kasım Çarşamba saat 19.00’da, “İklim Değişikliği ve Ekstrem Hava Olayları” başlıklı sunumunda bu rapordan yola çıkarak ekstrem hava ve iklim olaylarının iklim değişikliğinden nasıl etkilediğine dair son bilimsel verileri aktaracak.

“Bu son şansımız mı?” konuşma programı, ABD’deki Florida Harbor Branch Oşinografi Enstitüsü’nden Dr. Derya Akkaynak‘ın 27 Kasım Cumartesi saat 17.00’de, “Değişen İklim, Isınan Okyanuslar” sunumu ile sonlanacak. Akkaynak, iklim krizinin okyanuslar üzerindeki etkisini irdeleyecek.

Kasım ayı başında İskoçya’nın Glasgow şehrinde toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) ardından 20-27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek “Bu son şansımız mı?” konuşma programı, Garanti BBVA desteği ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) iş birliğiyle, SALT Online YouTube kanalında canlı yayınlanacak.

Konuşma Programı

20 Kasım Cumartesi, 15.00
Açılış Konuşması | Ebru Dildar Edin, Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı

“Dünya’da İklim, Kutuplarda İklim” | Prof. Dr. Burcu Özsoy
Moderatör: Dr. Neyran Akyıldız, WWF-Türkiye İletişim Grup Müdürü

22 Kasım Pazartesi, 19.00
“Climate Change: We Matter More Than We Think”* (İklim Değişikliği: Düşündüğümüzden Daha Önemliyiz) | Prof. Karen O’Brien 
Moderatör: Fatma Çolakoğlu, SALT Araştırma ve Programlar Yardımcı Direktörü

*(İngilizce; Türkçe’ye simultane çeviriyle)

24 Kasım Çarşamba, 19.00
“İklim Değişikliği ve Ekstrem Hava Olayları” | Dr. Abdullah Kahraman
Moderatör: Tanyeli Sabuncu, WWF-Türkiye İklim ve Enerji Programı Kıdemli Uzmanı

27 Kasım Cumartesi, 17.00
“Değişen İklim, Isınan Okyanuslar” | Dr. Derya Akkaynak
Moderatör: Ayşe Oruç, WWF-Türkiye Denizler ve Yaban Hayatı Program Müdürü


Prof. Dr. Burcu Özsoy
 Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladığı lisans ve yüksek lisans eğitiminin ardından 2001’de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi’nde öğretim elemanı olarak görev yaptı. ABD’deki Texas Üniversitesi’nde 2005’te başladığı doktora çalışmaları kapsamında yaptığı ilk Antarktika bilim keşfine Amerikalı ve İsveçli bilim insanları ile birlikte katıldı. 2015’te Arktik ve Antarktika bölgeleri araştırmalarını kapsayan Avrupa ortak projesi “Horizon 2020″de Türkiye’nin proje koordinatörü olarak görev aldı. İTÜ bünyesindeki Polar Araştırma Merkezi’nin (PolReC) kurucu direktörü olan Özsoy, Cumhurbaşkanlığı himayesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda yürütülen birinci, ikinci ve üçüncü Ulusal Türk Antarktika Seferlerinin koordinatörlük ve seferi liderlik görevlerini üstlendi. 2020’de “TÜBA-GEBİP Kutup Çalışmaları Ödülü”nü alan Özsoy, halen TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) başkan yardımcılığı ile MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü müdür vekilliği görevlerini yürütüyor.

Prof. Karen O’Brien
İspanya merkezli sosyal sorumluluk ve geniş çapta araştırmaları destekleyen BBVA Vakfı’nın 2020’de on üçüncü kez düzenlediği “Frontiers of Knowledge Awards” [Bilginin Öncüleri Ödülü] kapsamında, İklim Değişikliği alanında ödül aldı. İklim krizi gidişatına bireysel ve toplumsal inisiyatiflerle müdahil olunabileceğini savunan cCHANGE platformunun kurucularından, Oslo Üniversitesi’nde Human Geography [İnsan Coğrafyası] öğretim üyesi O’Brien, iklim değişikliği bağlamında insan davranışı ile kişisel, kültürel ve sistemsel dönüşümler üzerine çalışıyor; alanında araştırmalar yürütüyor.

Dr. Abdullah Kahraman
Araştırmacı, atmosfer bilimci. Türkiye, Finlandiya ve ABD’de ağırlıklı olarak hortumlar, dolu fırtınaları, şiddetli gök gürültülü fırtınalar üzerine çalışan Kahraman, akademik çalışmaları öncesinde on yıldan fazla süre operasyonel hava tahmini yaptı. Newcastle Üniversitesi ve Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi’nde Avrupa’da iklim değişikliğine bağlı ekstrem hava olaylarının değişimi üzerine araştırmalarını sürdürüyor.

Dr. Derya Akkaynak
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde birincilikle tamamladığı lisans eğitiminden sonra Massachusetts Institute of Technology’de yüksek lisans ve doktora yaptı. Princeton Üniversitesi’nde, Panama’da, İsrail’de ve Almanya’da doktora sonrası çalışmaları yapan makine mühendisi ve oşinograf (deniz bilimci) Akkaynak, geliştirdiği, su altında kaydedilen görüntülerdeki renk bozulmasını düzelten “sea-thru” adlı algoritmayla 2019’da fizik ve mühendislik alanında “Blavatnik Genç Bilim İnsanı” ödüllerinden birini aldı. Halen ABD’deki Florida Harbor Branch Oşinografi Enstitüsü’nde görev yapıyor.