(Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi), 14 Kasım’da Rehberli Mimari Tur Düzenliyor!

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin mimari özelliklerine odaklanan rehberli tur; Koleksiyon Sorumlusu Selma Ünal Çakmak eşliğinde 14 Kasım Pazar günü saat 14:00’da gerçekleşecek.


Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Mimari Tur
Rehber:
Selma Ünal Çakmak
Tarih:
14 Kasım 2021 Pazar
Saat:
14:00
Yer:
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara


Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Yüksel Erimtan‘ın koleksiyonunda bulunan Roma, Urartu, Hitit ve Bizans dönemlerine ait objelerden oluşan birçok değerli eserin yenilikçi tekniklerle sergilendiği, arkeolojinin yanı sıra sanatın her dalına ve çağdaş müzecilik bilinciyle oluşturulan disiplinler arası etkinliklere yer veren bir kültür kurumudur. 2015 yılının ilk çeyreği itibarıyla, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Kale Meydanı‘ndaki üç eski Ankara evi, tarihi ve mimari değerleri korunarak bugünkü müze binasına dönüştürülmüş ve bu özel arkeoloji koleksiyonuna ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Müzeyi oluşturan üç tarihi evin dış mekân algısı kentsel ve mimari ölçeklerde korunurken iç mekânda bütüncül bir tasarım anlayışı geliştirilmiştir. Eski ve yeni arasında yer alan kesin çizgi Ankara‘ya özgü malzemelerle vurgulanmış, doğal Ankara taşı ve brüt betonarme yüzeyler bu gerilimli çizginin okunmasına araç oluşturmuşlardır. Tarihi ev kalıntılarının bugüne kadar getirdiği dış duvarlar müze işlevlerini barındıran ve derinliği olan mekânlar olarak ele alınmış, tüm servis ve altyapı birimleri bu mekânlarda konumlandırılmıştır.

Müze binası, Ankara’nın tarihi dokusuna uyan çağdaş bir mimari dil ile ziyaretçilerini karşılarken, aynı zamanda kentin sanat etkinliklerine yeni bir soluk getirmektedir. Müzenin mimarları Prof. Ayşen Savaş, Can Aker ve Onur Yüncü‘dür. Sergi salonunun tasarımı da Prof. Ayşen Savaş‘a aittir.

Etkinlik kontenjanı 15 kişi ile sınırlıdır. Girişte aşı kontrolü yapılacaktır. Rehberli tur ücretsizdir, katılımcıların müze bileti alması yeterlidir. Turun dili Türkçe’dir, yaklaşık 45 dakika sürecektir ve yetişkin katılımcılar içindir.

Kayıt için adınızı ve cep telefonu numaranızı etkinlik@erimtanmuseum.org’a gönderebilirsiniz.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.