İpek Baycan Magriso DÜNYA MİMARLIK FESTİVALİNDE Sağlık Yapılarının Geleceğini Değerlendirecek!

WAF 2021 Awards “Health: Future Projects” kategorisinin jüri üyeleri arasında bu sene, 2017 yılında 38°30° Çiftliği projesiyle WAF Awards‘ta “Üretim, Enerji & Geri Dönüşüm” (Production, Energy & Recycling – Completed Buildings) Kategori Birinciliği’ne layık görülen Mimar İpek Baycan Magriso yer alıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilmiş mimari projelerin farklı kategorilerde yarıştığı, ödül finalistlerinin sunumları ve sektörün önde gelen isimlerinin konferansları ile farklı bakış açılarının tartışıldığı Dünya Mimarlık Festivali (World Architecture Festival), 1-3 Aralık tarihleri arasında çevrim içi gerçekleşecek.


Dünya Mimarlık Festivali 2021
Tarih:
1 Aralık 2021 Çarşamba – 3 Aralık 2021 Cuma
Yer:
Çevrim içi, WAF App


Covid-19 kaynaklı seyahat kısıtlamaları sebebiyle bu sene çevrim içi olarak düzenlenecek olan yılın en büyük mimarlık etkinliği Dünya Mimarlık Festivali, 1-3 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Canlı yayında gerçekleştirilecek konferanslar ile sektörün önde gelen düşünürleri, ödül delegeleri ve uluslar arası jüri topluluğunun buluşturulacağı festivalde, Türkiye’den bir isim jüri üyesi olarak dikkat çekiyor. Özellikle diş ve estetik poliklinikleri özelinde uzmanlaştığı sağlık yapıları için gerçekleştirdiği tasarımlarla tanınan Mimar İpek Baycan Magriso, “Future Projects: Health” kategorisinde geleceğin sağlık yapılarını değerlendirecek. Sağlık yapılarının gelişimini yorumlayan işlerin global düzlemde tartışmaya açılacağı yarışmada, sektörün nabzını tutan uluslararası jüri üyeleri yılın sağlık yapısını seçecekler.

İpek Baycan Magriso tasarımı koşulları, alışılagelmiş sistemleri ve çevreyi iyileştirmek için bir araç olarak görüyor. Mimarlık pratiğini, koşulları yeniden yazmayı ve yapılı çevreyi iyi yönde değiştirmeyi hedefleyen bir mimarlık kolektifi olan İpek Baycan Architects çatısı altında ulusal ve uluslararası arenada sürdürüyor. Tasarım düşüncesinin bağlamdan beslenerek çevreyi değiştirme gücünün her ölçekteki işe yansıması gerektiğini düşünen Baycan Magriso, tasarımın bir lüksten öte bir hak olduğuna ve ulaşılabilir olması gerektiğine inanıyor.

2014 yılında TAK – Kıyı Köşe Yarışması’nda aldığı Birincilik Ödülü’nün ardından 2015 yılında Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda Mansiyon Ödülü’ne layık görülen İpek Baycan Magriso, çağdaş mimarisi ve sıra dışı formuyla alışılmış endüstri yapılarından kolayca ayrılan 38°30° Çiftliği ile WAF Awards’ta “Üretim, Enerji & Geri Dönüşüm” kategorisinde kategori birincisi olmuştu. Mimar İpek Baycan Magriso, 2017 yılında yine aynı projeyle iF Design Award ve Architizer A+ Award ile Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün de sahibi oldu. İpek Baycan Magriso, 2011 yılından beri çeşitli üniversitelerde eğitim vermeye devam ediyor.

Dünya Mimarlık Festivali dijital etkinliği, üç gün boyunca sürecek canlı konferans programları, ödüller ve yan etkinliklerden oluşacak. 18 dijital eleştiri odası ve 18 üçlü uluslararası jüri ile dijital etkinlik, festival tarihindeki en büyük içeriğe en geniş erişimi sunacak.

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi ve etkinlik takvimine buradan ulaşılabilir.