UIA 2030 Ödülü için Son Başvuru Tarihi: 3 Ocak!

UIA (Uluslararası Mimarlar Birliği) ve UN-Habitat (Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı) ortaklığında, Yeni Kentsel Gündem ile beraber Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Gündemi’ne katkıda bulunan mimarların çalışmalarını teşvik etmek için verilen UIA 2030 Ödülleri’nin ilk dönemi (2021 – 2022) başvurulara açıldı.


UIA 2030 Ödülü

Yarışma Türü: İki Aşamalı, Profesyonel
Yarışmanın İlanı: 12 Ekim 2021 Salı
Son Başvuru ve Teslim: 3 Ocak 2022 Pazartesi
İlk Aşama Sonuçları: 15 Şubat 2022 Salı
İkinci Aşama Teslimi: 25 Nisan 2022  Pazartesi
İkinci Aşama Sonuçları: 26 Haziran 2022 Pazar
Jüri: Ishtiaque Zahir Titas, Camilla van Deurs, Nikolai Shumakov, Anna Rubbo, Rob Adams, Nadia Tromp, Andrew Rudd, Peter Oborn, Ramatu Aliyu


Dünya Kentsel Forumu (26-30 Haziran 2022) ile eş zamanlı olarak iki yılda bir verilen ödül, dünyanın dört bir yanından mimarları altı farklı kategoride, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan inşa edilmiş projeleri ile başvurmaya davet ediyor.

Yarışmada, listelenen altı kategorinin her birinde ödüller verilecektir.

 • Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (Genel):
  -Açık Kategori
 • 7. Amaç Özelinde:
  -Enerji verimliliğinin iyileştirilmesi
 • 11. Amaç Özelinde:
  -Yeterli, güvenli ve uygun fiyatlı konut
  -Katılımcı, arazi kullanımı açısından verimli ve kapsayıcı planlama
  -Yeşil ve kamusal alana erişim
  -Yerel malzemelerin kullanımı

Gönderilen projeler, ikamet ettikleri ülkede uygulama yapma hakkına sahip mimarlar tarafından tasarlanmış olmalıdır. Projelerin performansını ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na etkisini bir arada değerlendirmek amacıyla, yarışmaya gönderilen projelerin gönderim tarihinden 1-5 yıl önce tamamlanmış ve kullanıma açılmış olmaları gerekmektedir.

2. aşamanın tamamlanmasının ardından, 6 kategorinin her birinde kazananlara bir madalya ve bölgesel finalistlere takdirname verilecektir.

UIA,  “Şehirleri ve insan yerleşimlerini kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir kılmayı” amaçlayan 11’inci madde başta olmak üzere, 17 amacın sağlanmasını desteklemektedir.

Yarışma hakkında daha ayrıntılı bilgi için UIA’nın web sitesi ziyaret edilebilir.