Müze Kiti Projesi’nin İLK Ziyaretçi Kiti Troya Müzesi için Hazırlandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Komet Kültür ve Sanat Projeleri tarafından gerçekleştirilen Müze Kiti Projesi’nin beşincisi olan “Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kitleri” Troya’daki arkeolojik kazıların 150. yılında her yaştan ziyaretçileri bekliyor.

Troya Müzesi ve Ören Yeri Müze Kiti Projesi, 16-17 Ekim 2021’de Troya Müzesi ve Ören Yeri’nde gerçekleştirilen iki günlük öğretmen eğitimleriyle hayata geçti. Eğitimlerde projenin içerik ve eğitim küratörleri, öğretmen ve öğrencilere yönelik hazırlanan eğitim kitinin nasıl kullanılacağına dair teorik ve pratik bilgileri öğretmenlerle paylaştılar. Öğretmenler eğitim kitlerinin üç temel aşamasını oluşturan “Müze Deneyimi Öncesi”, “Müze Deneyimi” ve “Müze Deneyimi Sonrası”na dair bilgi, etkinlik ve oyunları yakından inceleme ve uygulama fırsatı buldular. Öğretmenler ayrıca kitleri kullanmaya başladıklarında http://topkapimuzekiti.com/ ve https://www.muzekiti.com/ sitelerindeki içeriklerden diledikleri zaman faydalanarak derslerini zenginleştirebilecekler.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Troya Kültür Sanat Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen “Müze Kiti Projesi” eğitim kitleri 2019 yılından bu yana Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden Türkiye’nin 81 ilindeki tüm öğretmen ve öğrencilerin erişimine açıldı. Troya Müzesi Müze Kitleri Projesi kapsamında yüz yüze eğitim alan 200 öğretmen daha öğrencileriyle birlikte müze kitlerini kullanmaya başlayacak. Uzaktan eğitim kurgusunun ardından eğitim ve içerikler dijital formatta tüm öğretmenlerin erişimine hazır hale gelecek.

Müze Kiti Projesi’nin İlk Ziyaretçi Kiti Troya için Hazırlandı

Müze Kiti Projesi, Topkapı Sarayı (2019), Pera Müzesi (2020), Anadolu Medeniyetleri Müzesi (2021) ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe Ören Yeri (2021) için hazırlanan kitlerin ardından Troya Müzesi Müze Kitleri Projesi (2021) ile bir ilki gerçekleştiriyor. Öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitim kitinin yanı sıra ilk kez bu projede Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış bir ziyaretçi kiti de kullanıcılara sunuluyor.

Ziyaretçileri Troya’nın 5000 yıllık geçmişinde bir zaman yolculuğuna çıkaracak olan bu kit, kişiselleştirilebilir bir deneyim için tasarlanmış bilgi ve eser kartları, farklı rota seçenekleri, oyunlar, etkinlikler ve krokiler ile meraklısına sunulmak üzere hazırlandı. Projeye her yıl farklı şehirlerdeki müze ve kültürel miras alanlarının katılması planlanıyor.