Füreya Koral’ın Hayatı “Benim Sanatım” Belgeseli ile 6-7 Kasım’da NTVde!

Kale Grubu’nun dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağına inanan yeni oluşumu Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin desteğiyle yaşam bulan, Zuhal Demirarslan’ın hazırlayıp sunduğu “Füreya Koral Belgeseli”, sanatçının hayatına dair bilinmeyen yönleri ekrana taşıyor. Kale Grubu tarafından hayata geçirilen ve Füreya’nın en kapsamlı retrospektifi olan sergi ve kitaptan hareketle çekilen belgesel NTV’de başlıyor.

Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık eden Şakirpaşa ailesinin bir üyesi olan Türkiye’nin öncü çağdaş seramik sanatçısı Füreya Koral, sıra dışı yaşamı, ilham veren mücadelesi ve seramik sanatına getirdiği yenilikçi sanat anlayışıyla Türk sanat tarihinin unutulmaz isimleri arasında olmaya devam ediyor. Belgesel, Kurtuluş Savaşı’nın çok önemli kararlarının alınışına tanıklık eden Füreya Koral’ın, Atatürk’e yakın olduğu yıllardan, Paris’te başlayıp Meksika’ya kadar uzanan sanat yolculuğuna kadar yaşam hikayesini konu alıyor.

Başta Sara Koral Aykar olmak üzere, Füreya Koral’ın yakın çevresinden Ayşe Kulin, Alev Ebuzziya, Zeynep Oral, Sarkis, Rabia Çapa, Candeğer Furtun ve Necmi Sönmez gibi isimlerin yanı sıra Zeynep Bodur Okyay ve Zeynep Özler’in Füreya projesini anlattıkları belgeselin ilk bölümü 6 Kasım 14:15’de, ikinci bölümü de 7 Kasım 10:15’de NTV’de yayınlanacak.