”Yunus Emre Su ve Dinamik Mekan” Yarışması Başvuruları Devam Ediyor!

Su ve Dinamik Mekan

Eskişehir Teknik Üniversitesi, TC Eskişehir Valiliği ve MÜSİAD tarafından düzenlenen ”Yunus Emre Su ve Dinamik Mekan” isimli ulusal öğrenci yarışması 30 Ekim’de duyuruldu. Tek aşamalı olarak gerçekleşecek öğrenci yarışması için başvuru 26 Aralık 2021, Pazar günü.


Yunus Emre Su ve Dinamik Mekan
Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması

Yarışmanın İlanı: 30 Ekim 2021
Son Soru Sorma Tarihi: 3 Kasım 2021
Son Başvuru: 26 Aralık 2021
Son Proje Teslimi: 3 Ocak 2022
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 7 Ocak 2022
Sonuçların İlanı: 21 Ocak 2022
Seçici Kurul Üyeleri: Mehmet İnceoğlu, Hicran Hanım Halaç, İsmail Kanber, Tuna Torun, Engin Vural, Burcu Coşgun Ovalı, Feride Turan


Yarışma kapsamında Yunus Emre felsefesindeki morfolojik anlatımlar incelenerek Eskişehir’in simgesi Porsuk Çayı ile beraber düşünülüp tasarlanacak mekânınsuda seyyah misali ilerlemesi, suyun dinamik yapısıyla uyumlu bir kurgu oluşturulması bekleniyor. Oluşturulacak hareketli mekânın, gün içerisinde belirli zaman aralığında bir rota izleyip kurgulanan konumlarda da sabitlenmesi ve şehrin çeşitli bölgelerinde kendini gösterip Yunus felsefesini, insanı, dostluğu ve birleşmeyi hatırlara işleyecek yapının yıllar içinde bir simge olarak anılması bekleniyor. Nehrin durak bölgeleri, hareket için zaman aralığı, yolcu kapasitesi tasarımcının kararına bırakılıyor.

Yarışma açıklamasında şu metne yer veriliyor:

” Padişahın hikmeti gör neyledi
Od’u su toprag’u yile söyledi

Ateş. Su. Toprak. Yel.

Dört unsuru bu dizelerle ele alan Yunus’un düşüncesinde suya verilen önem diğer tasavvuf alimlerinde olduğundan daha başkadır. Su, madde aleminde fiziksel bir gerçekliği tanımlasa da mana aleminde daha derin anlamlara kavuşur; hayat veren, ateşi söndüren, yol olup götüren ve getiren, şeylerin künhüne sızan, aşmayı öğreten bir olgudur. Ateşe yakacak odun, yele değecek ten, toprağa hayat verecek su gerekir. Su kendinedir: diridir, devinir, övünür, aşar, aşındırır, yol verir, yol alır. Sudan olan suya gider, su kavuşmak, buluşmak, buldurmak yolundadır. Yağmuru denize, buharı buluta, insanı kendine, insanı insana kavuşturur, insanı insanla buluşturur.  İnsan nedir, insanlık nedir? İnsan, alem denizine varacak suya testidir. Testi ise fıtratının gereğini suyu taşımakla yerine getirir. Topraktan oluşan bedenin dörtte üçünün suyla var olması gibi. Yar’a yarenlik, dünyaya misafirlik eder.  Gezer de durmaz, yolu su gibi akar, bütüne ulaşır, deryaya kavuşur. İşte Yunus böyle düşünür, düşündürür.

‘Gâh eserim yeller gibi
Gâh tozarım yollar gibi
Gâh akarım seller gibi
Gel gör beni aşk n’eyledi..,’ ”

Yarışma hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayarak yarışma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.