(VEKAM) Ankara Özel Gösterimi’ne de Ev Sahipliği Yapan 32. Ankara Film Festivali Başladı!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 32. Ankara Film Festivali,  4-12 Kasım tarihleri arasında Ankara Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek. Ulusal Uzun Film, Belgesel Film, Kısa Film ve Proje Geliştirme dallarında yarışma heyecanı yaşayacak filmlerin yanı sıra programda dünya sinemasının merakla beklenen, festivallerden ödüllerle dönmüş yapımlar, kült eserler ve VEKAM Ankara Özel Gösterimi yer alıyor.


32Ankara Film Festivali
Tarih:
4 Kasım 2021 Perşembe – 12 Kasım 2021 Cuma
Yer:
Kızılay Büyülü Fener Sineması, Ankara


Ankara Film Festivali 2021 kapsamında, Ankara Film Festivali ile VEKAM‘ın ortaklaşa düzenlediği VEKAM Ankara Özel Gösterimi bölümünde, Ankara kent merkezi veya ilçeleri kapsamında bir araştırmaya dayandırılarak kurgulanmış 4 film [Ankara Manzarası, Derman Eczanesi – Ecz. Niyaz Dermancı, Keçiören Islığı, Vedat (Vahric) Aslangül]  yer alıyor.

Ankara Manzarası 
Hollanda Amsterdam Rijksmuseum envanterinde kayıtlı 18. Yüzyıla tarihlenen “Ankara Manzarası” isimli tablo; Ankara’nın görsel tarihinde çok önemli bir belge niteliğindedir. İki bölümden oluşan resmin ilk kısmında şehrin genel görünümü yer almaktadır. İkinci kısımda ise sosyal hayattan kesitler mevcuttur. Ankara Manzarası Belgeseli “Ankara Manzarası” tablosu ekseninde eski Ankara’nın tarihine ve kültürüne odaklanmıştır.

Ankara Manzarası 
Türkiye, 2020, Renkli
Dil: Türkçe
Alt Yazı: İngilizce
Yönetmen: Muhammed Murat Arslan


Derman Eczanesi – Ecz. Niyaz Dermancı

Niyaz Dermancı 95 yaşında, Ankara’nın en eski eczacısı. 1956 yılından beri eczacılık yapmakta. Eczacılığın yanında  İstanbul Tıp Fakültesi’nden dermatolog olarak mezun olmuş. Ankara Kalesi‘nde Odun Pazarı‘nda babasından kendisine geçen Derman Eczanesi’nin sahibi. Niyaz bey, “havan eczacısı” denen ilaç karışımlarını yapabilen eski tarz bir eczacı. Her gün kendi kullandığı otomobiliyle iş yerine gelir. Gün boyu sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin her tarafından gelen hastalarını görür, onlara reçete yazar, değişik dermatolojik karışımlar yapar. Belgesel Niyaz Dermancı’nın karizmatik kişiliğini, yaşam öyküsünü ele alıyor.


Türkiye, 2020, Renkli
Dil: Türkçe
Alt Yazı: İngilizce
Yönetmen: Kerime Senyücel


Keçiören Islığı
Dolun Gürerk, bugün 80’li yaşlarında emekli bir iş insanı. 20’li yaşlarına kadar Keçiören’den çıkmamış. Sonra da Keçiören beton kent haline gelene kadar hemen her gün oraya uğramış. 50’li yıllarda arkadaşlarıyla Keçiörenspor’u kurmuşlar. Belgeselde o günün genç futbolcuları bir zamanların ünlü gazino binasında toplanıp, sonra izleyiciyi Keçiören’de eskileri anımsatan bir tura çıkarıyorlar.

Türkiye, 2019, Renkli
Dil:
Türkçe
Alt Yazı:
İngilizce
Yönetmen:
Kerime Senyücel


Vedat (Vahric) Aslangül
Vedat (Vahric) Aslangül, Ankara’nın ünlü Şık Düğme tuhafiyecisinin 50 yıl tezgâhtarlığını yapmış. Keçiören’de yaşamı geçmiş. İzleyiciye, 40’lı -50’li yılların Keçiören’ini anlatıyor. Değişik din ve inançların bir arada yaşadığı yılları anımsatıyor. Geçmişin yazlık bağ evlerinin Keçiören’inin günlük yaşamı, sosyal mekanları anlatılıyor. Vedat Aslangül filmde aile fotoğraflarını da paylaşıyor. Ön yargıların genç kuşaklarda aşıldığından bahsediyor.

Türkiye, 2020, Renkli
Dil: Türkçe
Alt Yazı: İngilizce
Yönetmen: Kerime Senyücel


32. Ankara Film Festivali hakkında daha detaylı bilgiye ve etkinlik takvimine bağlantıdan ulaşılabilir.

 

Festival biletleri www.biletinial.com üzerinden ve Kızılay Büyülü Fener sineması gişelerinden satışa sunuluyor. Festivalin kısa ve belgesel yarışma filmleri tüm izleyiciler için 22 TL; öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstü sinemaseverler için tüm seanslar 22 TL, tam bilet fiyatı ise 27 TL olacak.
Festivalde film gösterimleri, Covid-19 önlemleri kapsamında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nın dışarıya açılan kapıları sayesinde hava dolaşımı sağlanarak, seans aralarında da gerekli dezenfeksiyon işlemleri yapılarak gerçekleştirilecek.