Yeniden Açılan Atatürk Kültür Merkezi, (TEPTA) Tarafından Aydınlatıldı!

TEPTA Aydınlatma, Türkiye’nin kültür ve sanat belleğinde önemli bir yer tutan ve yenilenerek Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümünde açılan  Atatürk Kültür Merkezi’nin aydınlatmasını gerçekleştirdi.

Mimari tasarımı Hayati Tabanlıoğlu ve aydınlatma tasarımı Johannes Dinnebier tarafından gerçekleştirilen 1969 yılında açılan ve yenileme projesinde orijinal tasarımın yalın ve işlevsel mimari anlayışına sadık kalınarak hayata geçirilen yapının cephesi, opera ve tiyatro salonları, fuayeleri ve kültür sokağı, TEPTA’nın çözümleri ile aydınlatıldı. 

Yenilenen cephede, dış mekan kullanımına uygun IP 67 koruma sınıfına dahil, 6 Watt ile 40 Watt aralığında farklı ışık şiddetinde ve 3000 Kelvin ışık sıcaklığında tamamen DALI sistem ile kontrol edilebilen armatürler kullanıldı. Spot ve lineer aydınlatmalar, kullanım yerine uygun olarak sıva üstü ve zemine gömme olarak yerleştirildi.   

Derin, geniş sahneli ve doğal bir akustiğe sahip olan opera salonunda mimari aydınlatma, iGuzzini ve i-Léd markalarının çeşitli teknik armatürlerinin yanı sıra tavana uyumlu özel tasarım armatürler ile sağlandı. 

Merkezin ana salonunu oluşturan küre yapının tavanında, Tabanlıoğlu ekibi tarafından özel olarak tasarlanan ve TEPTA’nın ekibi ile aylar süren çalışmalarla ürün geliştirilmesi sağlanan hareketli avize tasarımı hayata geçirildi. Merkeze doğru daralan halkalar şeklinde tasarlanmış ahşap tavan sistemi ile uyumlu biçimde geliştirilen özel bir sarkıt aydınlatma sistemi olarak kurgulanan bu tasarımda, 533 adet tekil motorla çalışan ve bilgisayar üzerinden ayrı ayrı kontrol edilebilen özel tasarım ve üretim cam içerisine yerleştirilmiş LED aydınlatma armatürü konumlandı. İstenirse kademeli olarak farklı yüksekliklerde, istenirse tavandan 12 metre aşağıda hepsi aynı yükseklikte sarkıtılabilen bu sistem, opera salonunu sanatsal anlamda tamamladı. 

İlk kez uygulanan böyle bir tasarım için TEPTA ekipleri ile mimarlık ofisi Tabanlıoğlu uzun süre iş birliğinde bulundu. Sayısız deneme yanılma sonrasında, bu tasarımın hayata geçmesi sağlandı. Tüm tasarım kararları mimarlık ofisi tarafından alınırken, TEPTA’nın teknik bilgisi ve deneyimi ile üretim kapasitesi ile hayata geçirildi. 

Opera salonunun fuaye alanındaki globe aydınlatmalardan oluşan merdiven aydınlatması, aslına sadık kalınarak çağdaş özelliklerle güncellendi ve LED ampullerin kullanıldığı, son derece parlak ve berrak olan Schott camdan üretilen globe aydınlatmalar ile yenilendi. Gezinim alanlarında kullanılan, yine 6 Watt ile 40 Watt aralığında farklı ışık şiddetinde ve 3000 Kelvin ışık sıcaklığındaki iGuzzini ve i-Léd markalarının spot aydınlatmaları sıva üstü ve tavana gömme raylar ile kullanıldı. 

Zemin ve birinci kattan fuayelerin birleşmesi ile birbirlerine ve ana binaya bağlanan alçak yapılar arasında kalan alanlarda ve sokak seviyesinde kolay erişilebilir kültür sokağı ve peyzaj aydınlatmasında iGuzzini, i-Léd ve Simes markalarının dış mekan kullanımına uygun, IP67 koruma sınıfına dahil teknik ve dekoratif aydınlatmaları kullanıldı.


TEPTA
TEPTA Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar. TEPTA’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için uygun ürünlere TEPTA’da ulaşmak mümkündür.

TEPTA, geniş ürün ve hizmet yelpazesini 29 yılı aşkın süredir temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Lodes, Delightfull, Diesel Living with Lodes, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato, Bover, Forestier, Italamp, Betec, Prandina, Karman, Neri, Stilnovo ve Terzani’dir.

2019 yılında açılan Arter Müzesi’nin dış mekân aydınlatmalarının yanında, Eskişehir’de Kengo Kuma imzası ile hayata geçen OMM Odunpazarı Modern Müze’nin tüm aydınlatması da TEPTA tarafından gerçekleştirildi. Halen yapım aşamasında olan ve Renzo Piano tarafından tasarlanan yeni İstanbul Modern binası, yenilenen AKM (Atatürk Kültür Merkezi) gibi projelerin tercihi de TEPTA oldu. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor.

Türkiye’nin sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, 2 kez Venedik Bienali Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nu aydınlattı. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak açılan Abdülmecit Efendi Köşkü sergilerini, Contemporary İstanbul’daki ve özel galerilerde açılan sayısız serginin aydınlatmasını dönemsel olarak ve destek amaçlı üstlenmektedir.

TEPTA Aydınlatma’nın temsilcisi olduğu markalar, ürünler ve referans projeler hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.