(Beykoz Kundura)’da “REVERT” ve “Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” Programları için SON HAFTA!

Dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna’nın Kundura Sahne’ye özel tasarladığı “REVERT”, bu hafta son kez cuma gününden itibaren üç gün boyunca sahnede olacak. Maya Deren’in tamamlanmış son filmi “The Very Eye of Night”ın da aralarında olduğu “Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” adlı film seçkisi de bu hafta sonu sona erecek.

İnsan bedeninin ilkelliğine, zekasına ve zamansızlığına odaklanan disiplinler arası bir dans eseri olan REVERT; cuma günü tek seans, hafta sonu ise iki seans halinde seyirciyle buluşacak. Dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna’nın konsept, koreografi ve mekan tasarımını üstlendiği ve Kundura Sahne’ye özel olarak tasarlanan eser; beden aracılığıyla, yolculuğa, arayışlara ve gerçek ile sürreal arasındaki ince köprüye odaklanıyor. Sanatçının gördüğü bir rüyadan açığa çıkan REVERT, “Eklentilerden arınmak ve başlangıç yapısına, ilkel ve kök olana dönmek” anlamları taşıyan Revert kelimesinden hareketle yola çıkarak bütünsel yaklaşımla pandemi sürecinde üretildi.


“REVERT”
Yer: Kundura Sahne
Tarih:  5 Kasım 2021, Cuma | Saat: 21:00
6 Kasım 2021, Cumartesi | Saat: 16:00 ve 20:00
7 Kasım 2021, Pazar | Saat: 16:00 ve 20:00
Süre: 70’
Konsept, koreografi, videografi: Tuğçe Ulugün Tuna | Dansçılar: Aybike İpekçi, Diren Ezgi Yıldızkan, Ekin Ançel, Ezgi Yaren Karademir, Furkan Yılmaz, Gizem Seçkin, Hilal Sibel Pekel, Umut Özdaloğlu, Yoseob Kim, Tuğçe U. Tuna | Ses Tasarımı: Metin Kalaç, Tuğçe U. Tuna|Işık Tasarımı: Utku Kara, Tuğçe U. Tuna | Prodüksiyon Yardımcısı: Pınar Akyüz | Video ve Kostüm Tasarım: Tuğçe U. Tuna | Kostüm Tasarım Uygulama: Pınar Akyüz


Beykoz Kundura’nın özgün endüstriyel mimarisiyle sıra dışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema’da 23 Ekim’de başlayan “Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” film seçkisi de bu hafta sonu son gösterimlerini yapıyor.


“Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz”
Yer: Kundura Sinema
Tarih: 23 Ekim – 7 Kasım 2021
Türkçe alt yazılı, Ücretsiz

COYOLXAUHQUI
Yönetmen: Los Ingrávidos Kolektifi
Meksika / 2017 / 16mm / Renkli / Sessiz / 9’46’’

EXPLOSION MA’ BABY
Yönetmen: Pauline Curnier Jardin
Hollanda-İtalya-Fransa / 2017 / Super 8 HD / Renkli / Sessiz / 9’

THE VERY EYE OF NIGHT
Yönetmen: Maya Deren
ABD / 1958 / 16mm / Siyah & Beyaz / Sessiz / 9’

LICHEN
Yönetmen: Lisa Jackson
Kanada / 2019 / 3D Macro / Renkli / 12’


Küratörlüğünü Berlin merkezli küratör ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein’in yaptığı seçki, içinden geçtiğimiz zorlu pandemi zamanlarında dokunmanın, hareket etmenin ve yakınlaşmanın kıymetini yeniden hatırlatabilmeyi amaçlıyor.

 

İzleyiciyi duygusal stimülasyona yol açan bir seyir deneyimiyle buluşturan “Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” başlıklı kısa film seçkisinde; avangart sinemanın yaratıcılarından olan ve 1961 yılında kaybettiğimiz Maya Deren’in “The Very Eye of Night” adlı son filminin yanı sıra Meksikalı bağımsız film kolektifi Los Ingrávidos’un “Coyolxauhqui” (2017), Fransız görsel sanatçı Pauline Curnier Jardin’in “Explosion Ma’ Baby” ve Lisa Jackson’ın “Lichen” (2019) adlı filmleri yer alıyor.

Biletler ve randevu için: \beykozkundura.com


Beykoz Kundura
1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından olan, 2018’den beri de İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezlerinden birine dönüşen Beykoz Kundura, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip. Osmanlı döneminde deri ve kağıt imalathanelerinin bulunduğu bu alan Cumhuriyet’ten sonra Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası olarak faaliyetine devam etti. Türkiye’nin değişen ekonomisi ve politik tavrı doğrultusunda 1999 yılında üretime son veren fabrika, 2004 yılında Yıldırım Holding bünyesine katılmasıyla birlikte film ve kültür sektörünün merkezlerinden birine dönüştü. Günümüzde film ve dizi platolarıyla tanınan ve çatısı altında yarattığı Kundura Hafıza, Kundura Sahne, Kundura Sinema, PerformLab, FelsefeLab platformları ile kültür, düşünce ve sanatta yeni buluşma alanları ve üretim olanakları sunuyor. 

Tuğçe Ulugün Tuna
Ödüllü koreograf, çağdaş dans ve performans sanatçısı, yönetmen, güncel hareket teknikleri ve çağdaş dans sanatı eğitmeni olan ve beden odaklı terapi alanında çalışan Tuna, varoluşla olan iletişimini beden, hareket ve efor ilişkisi üzerinden kurmaktadır. Sanatçı 1983’te ADOB Çocuk Balesi’nde dans etmeye başlamış, 1996’da MSGSÜ Sahne Sanatları Bölümü birincisi olarak mezun olmuştur. 1993’ten beri uluslararası festival, organizasyon ve akademilerde, koreografisini gerçekleştirdiği disiplinler arası dans ve performans sanatları eserleri ve dans sanatçılığının yanı sıra, çağdaş dans ve güncel hareket teknikleri, hareket terapisti eğitmenliğiyle de yer almaktadır. Sanatçı, 1993 yılında beden bilimi ve psikosomatik çalışmalara yönelmiş, dansın ve hareketin terapötik etkisini, kinestetik zeka ve farkındalık çalışmalarını ulusal ve uluslararası platformlarda, farklı yaş ve sosyal sınıf gruplarında araştırmaya, uygulamaya başlamıştır. ‘Dans ve İç Bilinç İnzivası’, ‘Aksiyon Stratejisi’, ‘Dans ve Hareket Terapisi’ gibi somatik çalışmalarınıda düzenli aralıklarla gerçekleştiren Prof. Tuğçe Tuna, MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Belçika’da doğan sanatçı, İstanbul’da yaşamaktadır.