(Performistanbul)’da “Making Sense” Kitap Tanıtımı

Ülkü Çağlayan’ın 65 “güzel soruyu” içeren ve Performistanbul’un Stay Live at Home performans serisinde yer alan Making Sense kitap versiyonuyla izleyiciyle buluşuyor. Kitap tanıtımı ve performatif sunum, Performistanbul ve Paper Street Co iş birliğiyle PCSAA’da gerçekleşecek.


“Making Sense”
Kitap Tanıtımı ve Performatif Sunum
Tarih: 16 Ekim Cumartesi 2021
Saat: 15:00 – 18:00
Mekân: Perfomistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı Hacımimi, Dibek Sk. No:32, 34425 Beyoğlu/İstanbul


“Making Sense” sanatçının 2016-2020 yılları arasında bir grup sanatçı, tasarımcı ve dansçıdan topladığı 65 “güzel soruyu” bir arada sunuyor. Bu sorular ile ilişkilenme yöntemleri arayışına, bedenin dahil edildiği performatif bir araştırma karşımıza çıkıyor.

Her şey bir soru ile başlar. İnsanların aklındaki sorular karakterlerini belli eden ipuçları verir. Merak edilenler, bilinmek istenenler, çözülmesi gerekenler ve asla cevabı olmayan sorular… Sizin şu an aklınızdaki soru ne?Tarih boyunca topluma katkı ancak güzel sorular sormakla mümkün olmuştur. Güzel sorular, sorgulama eyleminin ötesine geçer. Duygusal, yansıtıcı, aydınlatıcı ve cesaret vericidirler. Her zaman hareket halindedirler ancak özneleriyle tanışmak için sabırları vardır.

Her şey sanatçının Making Sense performansı için seçtiği insanlardan “Hayatta tekrar tekrar sorduğun soru(lar)ı benimle paylaşır mısın?” diyerek sorular istemesiyle başlıyor. Sanatçı dil aracılığıyla aktarıldığında anlaşılması beklenen bu sorular ile mimikler ve jestler eşliğinde “oynayarak” izleyiciyi sözcüklerin hem büyüleyici hem sınırlandırıcı tarafıyla buluştururken, dil ve düşünceye dair kendi paradoksal ilişkisini de yansıtıyor. Bu eylemle yalnızca soruların düşünsel ağırlığını hafifletmekle kalmayıp, anlamayı beden zekasının da içerildiği bir sürece dönüştürmek istiyor.

Performistanbul iş birliğinde Stay Live at Home kapsamında gerçekleşen Making Sense adlı performans ile aynı ismi taşıyan kitap, içerdiği tipografik oyunlarla okuyucuya “güzel sorular”a dair yeni bakış açıları kazandırmayı amaçlıyor. Salt bilişsel, belirlenimci ya da doğrusal düşünmenin ardında kalan alanları keşfetmek adına sorularının yanıtlanmamasını ister gibi hareket ediyor.

Ülkü Çağlayan’ın kitap tanıtımı ve performatif sunumuyla başlayan süreç, yeni sanatçılara kapı açmaya devam edecek. Performans sanatçıları gerçekleştirmek istedikleri atölye, sergi, sunum ve uzun süreli performansları, Performistanbul’da hayata geçirebilecek.

Ayrıntılı bilgi için \bağlantıya tıklayabilirsiniz.