(SALT) “Arşivden Çıktı” Video Serisinin İLKİ “Nezih Eldem Koleksiyonu’ndan Süleymaniye ve Zeyrek” Yayında!

SALT’ın Kalebodur’un desteğiyle yürüttüğü SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ndeki belgeler aracılığıyla mimarlığa dair hikâyelerin peşine düşen beş bölümlük “Arşivden çıktı” video serisinin ilki olan “Nezih Eldem Koleksiyonu’ndan Süleymaniye ve Zeyrek” 4 Ekim 2021 Dünya Mimarlık Günü’nde paylaşıma açıldı.

SALT ve Kalebodur’un yedi yıla yayılan ortaklığı sayesinde SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriken kaynaklar, bu yıl Arşivden çıktı videolarında ele alınacak. Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin ilki olan “Nezih Eldem Koleksiyonu’ndan Süleymaniye ve Zeyrek” , saltonline.org’da ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayınlandı.

 

Mimar, eğitimci ve ressam Nezih Eldem’in (1921-2005) arşivinden 3 bin belgenin erişime açılmasına eşlik edecek bu ilk bölümde Eldem’in yürütücülüğünde gerçekleştirilen ve 1983 tarihli UNESCO İstanbul ve Göreme Kampanyası’nın bir projesi olan Süleymaniye ve Zeyrek Koruma ve Yenileme Çalışmaları’na odaklanılıyor. Türkiye’de bir dönemin koruma pratiklerine ışık tutan bu çalışmalar, 1980’li yılların ortalarına kadar “UNESCO Uzmanı” sıfatıyla pilot projelerde görev alan Eldem’in arşivinden çıkan materyaller ile birlikte irdeleniyor.

Süleymaniye’de erkek ve kız hostel, apart otel ve çocuk yuvası çizimi. SALT Araştırma, Nezih Eldem Arşivi

 

UNESCO Süleymaniye Koruma ve Yenileme Çalışmaları’nın durdurulduğu günlerde İstanbul Üniversitesi’nin istimlak ettiği yapılara asılan tabela. SALT Araştırma, Nezih Eldem Arşiv

Arşivden çıktı video serisi Kasım ayında Anıtkabir; Aralık’ta ise erken Cumhuriyet döneminin planlı mahalleleri konularıyla devam edecek. Videolar, saltonline.org‘da ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek.

UNESCO Süleymaniye Koruma ve Yenileme Çalışmaları kapsamında İstanbul Üniversitesi’nin istimlak ettiği yapılar. SALT Araştırma, Nezih Eldem Arşivi