(Nippon Paint)’in Düzenlediği “Asia Young Designer Awards”un Türkiye KAZANANLARI Açıklanıyor!

Nippon Paint’in 13 yıldır düzenlediği ve bu yıl Türkiye’nin de dahil olduğu Asia Young Designer Awards’un (AYDA) Türkiye kazananları Dünya Mimarlık Haftası’nda açıklanıyor. Kazananlar Türkiye’yi 2022’de Çin’de düzenlenmesi planlanan global yarışmada temsil ederek dünyaya açılma fırsatı yakalayacak. AYDA’nın 2022 temasının da açıklanacağı ödül töreni, 6 Ekim Çarşamba günü saat 19:00’da Nippon Paint’in YouTube hesabında yayınlanacak.


Asia Young Designer Awards’un (AYDA) Türkiye Ödül Töreni
Tarih:
6 Ekim Çarşamba, 19:00
Katılım: Çevrimiçi, he
Mecra: Nippon Paint YouTube Kanalı


Geleceğin tasarımcılarını yetiştirme vizyonuyla mimarlara ve iç mimarlara yönelik hayata geçirilen yarışma büyük ilgi gördü. 50’den fazla üniversiteden 137 öğrencinin, kriterleri tamamlayarak çalışmalarını jüri değerlendirmesine sunduğu yarışmada; mimarlık kategorisinde 8, iç mimarlık kategorisinde 9 proje finale kalarak Türkiye şampiyonluğu için yarıştı. Jürinin seçilen çalışmaları değerlendirme kriterleri arasında; tasarım konsepti, işlevsellik, tasarımda inovasyon, sürdürülebilirlik, estetik ve görsel etki, renk kullanımı ve sunum becerileri yer aldı.

Kazanan Öğrenciye Harvard’da Eğitim

2008 yılından bu yana düzenlenen AYDA’ya bugüne kadar aralarında Çin, Singapur ve Japonya gibi ülkelerin de bulunduğu 16 ülkedeki 1.200’den fazla üniversitede okuyan 35.000’in üzerinde öğrenci katıldı.

Bu yılki teması “Empati İçin Tasarla 2021” olan AYDA’da her bir kategorinin ulusal kazananı global yarışmada Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanacak. Global yarışmanın kazananı ise “Asia Young Designer of the Year” unvanı ile Harvard University Graduate School of Design’da 6 haftalık Design Discovery Program’a katılma fırsatı yakalayacak.

AYDA Türkiye’nin mimarlık ve iç mimarlık sektörünün öncü isimlerinden oluşan 2020-21 seçici kurulu ise şu isimlerden oluşuyor:

Mimarlık
Kutlu Bal (Mimar), 2X1 Architects
Hakan Demirel (Mimar), Suyabatmaz Demirel Architects
Arzu Gönenç Sorguç (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Görkem Volkan (Mimar), Görkem Volkan Design Studio
Begüm Yazgan (Mimar), Yazgan Design Architecture

İç Mimarlık
Yasemin Arpaç (İç Mimar), Ofist
Renda Helin Çilalioğlu Çizer (İç Mimar), Renda Helin Design
İnci Deniz Ilgın (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
Umut Şumnu (Doç.Dr., Öğretim Üyesi), Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Programı
Jeyan Ülkü (İç Mimar), Jeyan Ülkü Mimarlık


Nippon Paint
1881 yılında Tokyo’da kurulan Nippon Paint; otomotiv boyaları, dekoratif boyalar, endüstriyel boyalar, deniz boyaları, yol çizgi boyaları, özel teknolojik boyalar, elektronik ve enerji alanında kullanılan boyalar gibi birçok farklı alanda çözüm üretiyor ve 4 kıtada faaliyet gösteriyor. 2019 yılında Filli Boya markasını da barındıran Betek Boya’yı bünyesine katan Nippon Paint Holding’in 24 ülke ve bölgede, toplam 25.000 çalışanı ve 150’den fazla şirketi bulunuyor. Nippon Paint ürünleri 2020’den itibaren Türkiye’nin tasarımcılarıyla buluşuyor.