(UIA – Uluslararası Mimarlar Birliği)’nden LOGO YARIŞMASI

Logo Yarışması, Uluslararası Mimarlar Birliği

Geçtiğimiz Temmuz ayında, 2022 yılını ”UIA Sağlık İçin Tasarım Yılı” olarak ilan eden Uluslararası Mimarlar Birliği (Union Internationale des Architectes) tema kapsamında bir Logo Tasarım Yarışması açtı. Sağlık için tasarım kavramını yansıtan tasarımları öne çıkarmayı hedefleyen yarışmanın başvuruları 15 Kasım’a kadar devam ediyor!


2022: ”UIA Sağlık İçin Tasarım” Logo Yarışması
Düzenleyen:
Uluslararası Mimarlar Birliği
Yarışmanın Duyurusu:
27 Eylül 2021
Son Başvuru Tarihi:
15 Kasım 2021
Kazanan Tasarımların İlanı:
15 Aralık 2021
Katılım: Herkese Açık


Geçtiğimiz Temmuz ayında, 2022 yılını ”UIA Sağlık İçin Tasarım” yılı ilan eden UIA bu ilanı ile tüm mimarları ve işverenleri kent ve yapılarda sağlığı ön plana çıkarmak amaçlı kanıt-temelli tasarımlar üretmeye davet etmişti. Bu kapsamda UIA aynı zamanda sağlık için tasarım farkındalığı yaratmak için açık kaynak dijital bilgi merkezi, uluslararası araştırma programı ve destek programları gibi girişimlerini de duyurdu.

Logo Yarışması, Uluslararası Mimarlar Birliği
Logo Yarışması, Uluslararası Mimarlar Birliği

UIA bu yaklaşımını şöyle ifade ediyor:

Covid-19 pandemisi hastalığı yönetiminde çevrenin önemini, herkes için güvenli ve sağlıklı mekanlar yaratmanın değerini, tasarım politikalarını ve tasarımla ilişkili politikaları desteklerken kanıt-temelli araştırmaya olan ihtiyacı vurguladı.

Herkese açık, alan veya ölçek fark etmeksizin her disiplinden yaratıcının başvurabileceği yarışmaya gelecek başvurularda ”Sağlık İçin Tasarım” kavramını merkezine alacak, öne çıkaracak tasarımlar bekleniyor. Başvurular, mimarlardan ve grafik tasarımcılardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından Sağlık İçin Tasarım mesajını aktarımındaki netlik ve etki merkeze alınarak, dikkat çekicilik, sanatsal nitelik, uyarlanabilirliğin kolaylığı gibi kriterler ışığında değerlendirilecek.

Yarışma sonucunda kazanan logo UIA’nın sene boyunca sürecek etkinlik ve çalışmalarında kullanılacak.

Yarışma hakkında daha ayrıntılı bilgi için UIA’nın web sitesini ziyaret edebilir, yarışma şartnamesini inceleyebilirsiniz.