ARREDAMENTO MİMARLIK Haziran Sayısı ile Raflarda…

Arredamento Mimarlık’ın Haziran sayısında yeni dosya başlığı: “Endüstri Estetiğinin Görsellikle İnşası: Zor Gerilimin Karmaşık Doğasını Kurmak”.

Neredeyse 19. yüzyıldan beri endüstri gerçeğiyle gerilimli bir ilişki yaşanmakta. Endüstri dünyayı yeniden kuruyor, daha yaşanabilir kılıyor, ama kirletiyor. Bir yandan da estetize ediliyor, çünkü güzellik üreten çok çekici bir imgesel değeri var. Modern dünyada iyiyle kötü, doğruyla yanlış, çirkinle güzel gibi ayrımları yalın kriterlerle tanımlamak imkansız. Olumsuzla olumlunun tasarım ve sanat evreninde bakan öznenin gözü ve zihniyle çoğullaşması, daha da önemlisi, daima bir görelilik rejimi içinde ortaya konması gerekiyor. Dosyada işlerine yer verilen dört endüstriyel görsel estetik ustası tam da bunu yapıyor: Murat Germen, Hilda ve Bernd Becher ile J Henry Fair.

1999 yılından bu yana Miami, New York ve Basel ofislerinde faaliyet gösteren Oppenheim Architecture ve Bangalor merkezli mimarlık stüdyosu Mindspace’in yanısıra Meksikalı mimar David Pedroza Castañeda’nın yürütücülüğünde üretim yapan P+0 Arquitectura’nın güncel projeleri inceleniyor. Sayıda ayrıca; Alman mimar Ralf Pasel ile Berlin Teknik Üniversitesi bünyesindeki tasarım enstitüsü CODE’un 40 öğrencisi tarafından tasarlanan ve inşa edilen Bella Vista Yatılı Okulu tanıtılıyor.

Yıldız Entegre’nin katkılarıyla yayınlanan “Ağacın İzinde” bölümünde bu ay, 9-14 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenen 58. Salone del Mobile.Milano’yu ziyaret eden bir grup mimar ve tasarımcı, Milano Tasarım Haftası’na ilişkin izlenimlerini paylaşıyor. Bölümde Tuna Aysel, Sezin Ergene, Pınar Gökbayrak, Yunus Emre Kara, Onur Özkoç ve Dürrin Süer’in katkıları yer alıyor.

Haziran sayısında; Maltepe Üniversitesi’nde sürdürülmekte olan “Geri Dönüştürülmüş Atıkların 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisiyle Yeniden Kullanımı Üzerine Bir Atölye Çalışması” başlıklı Bilimsel Araştırma Projesi, yürütücüleri Emel Cantürk, Yekta Özgüven ve A. Kumsal Şen tarafından değerlendiriliyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde “ready-made” kavramını mimari tasarım öğretimine taşımayı amaçlayan “I’mage City” projesinin üretim süreci, proje yürütücüsü Serdar Toka tarafından aktarılıyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 332. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.