[Sergi]: Dünyanın Ağırlığı

Dünyanın Ağırlığı, Kasa Galeri

Dünyanın Ağırlığı isimli, 13 sanatçının üretimlerine yer veren karma sergi, 22 Eylül, Çarşamba günü Karaköy, İstanbul’da yer alan Kasa Galeri’de sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Sergi 05 Kasım tarihine kadar görülebiliyor.


Dünyanın Ağırlığı
Sanatçılar: Nevin Aladağ, Mahmut Celayir, Cansu Çakar, İpek Duben, Dennis (Mehmet Refik) Gün, Neşe Karasipahi, Berk Kır, Murat Morova, Agnieszka Polska, Peter Robinson, Furkan Öztekin, Ayfer Tutkan, Billy Apple®
Küratör: Misal Adnan Yıldız
Tarih: 22 Eylüll – 05 Kasım
Saat: 10:00 – 18:00
Konum: Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, Karaköy, İstanbul
Ziyaret: Ücretsiz, HES Kodu Gerekli


Dünyanın Ağırlığı, Sergi Fotoğrafı, Fotoğrafta yer alan eser: Başımın Üstünde Yerin Var, Berk Kır, 2019
Dünyanın Ağırlığı, Sergi Fotoğrafı, Fotoğrafta yer alan eser: Başımın Üstünde Yerin Var, Berk Kır, 2019

İsmini şair Allen Ginsberg‘ in Song şiirinden devşiren Dünyanın Ağırlığı başlıklı sergi izleyicinin kendi yorumunu bırakacağı şiirsel bir alan ya da her an değişen bir anlatı mekânı yaratarak aşk, yansıma ve iç gözlem kavramlarının birleşeceği bir olasılığın izini sürmeyi hedefliyor.

Eski bir banka kasasının yeniden işlevlendirilmesi ile ortaya çıkan sergi mekanı serginin içerik ve kürasyonunda da önemli bir rol oynuyor. Sergi ve sergi mekanı, sergi açıklamasında şöyle ifade ediliyor:

“(Sergi) Eski bir banka kasası olan galerinin mimari gerçekliğinden ilham alıyor ve izleyiciden talep ettiği yön duygusundan ve mekan algısından yola çıkıyor. Potansiyel izleyici, merdivenlerden aşağıya inerek; adeta bir barınağa, kilere ya da sıfır zemineulaştığında, introspektif bir sürece, kendi içinde bir yolculuğa ve iç dünyalarına yapılacak bir kazıya davet ediliyor. Tehlikeden daha güvenli bir yere sığınma içgüdüsü yerin altına inme hissine karışıyor; bu mekan, izleyicisi ya da şahidi olmadan gelecekte kullanılmak üzere saklanan ‘yaşayan evrakların’ bulunduğu yerler gibi, karanlık, loş, tekinsiz ve ışıksız…’’

Dünyanın Ağırlığı sergisi, 22 Eylül – 05 Kasım tarihleri arasında hafta içi her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında Kasa Galeri’de ziyaret edilebilir. Sergi hakında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.