(DOCOMOMO_Türkiye) Poster Sunuşları 12-13 KASIM’da Çevrimiçi Gerçekleşiyor!

DOCOMOMO_Türkiye Poster Sunuşları

DOCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” Poster Sunuşları’nın on yedincisi 12-13 Kasım tarihlerinde çevrimiçi olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin desteğiyle gerçekleşiyor.


“Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” Poster Sunuşları XVII 2021
Tanıtım formlarının teslimi:15 Ekim 2021
Kabul edilen başvuruların duyurulması: 25 Ekim 2021
Özetlerin gönderilmesi: 3 Kasım 2021
Posterlerin, sunuş dosyaları ve kayıtlarının gönderilmesi: 8 Kasım 2021
Tarih:  12-13 Kasım 2021
Bilim Kurulu: T. Elvan Altan, Nilüfer Baturayoğlu Yöney, Ebru Omay Polat, Yıldız Salman


DOCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu, ilk kez 2004 yılında gerçekleştirilen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” başlıklı Poster Sunuşları ile, var olan literatürün sınırlarını aşarak modern mimarlığın daha iyi anlaşılması ve korunması yönünde etkin rol oynayacak geniş kapsamlı ve katılımlı bir belgeleme çalışması yapmayı hedefliyor. 

Program kapsamında katılımcıların, 1920′ler ile 1980′ler arasında üretilmiş olan modern mimarlık örneklerine ilişkin yapı, yapı grubu veya yerleşimleri tanıtmaları bekleniyor. Etkinliğin, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının bugüne kadar belgelenememiş olan örneklerine, özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentler dışındaki üretime dikkat çekmesi ve bir tartışma ortamı yaratması amaçlanıyor. Hedeflenen belgeleme ve tescil çalışmasının yaygınlaştırılmasının yanı sıra, bu girişim ile Türkiye’deki modern mimarlık mirasına dikkat çekmek amacının duyurulması ve geniş çevrelerce paylaşılması yönünde de önemli gelişme sağlayacağı umuluyor.

Her yıl farklı bir ilde ve farklı üniversitelerin ev sahipliğinde düzenlenen Poster Sunuşları’nın bu seneki oturumu COVID-19 pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi gerçekleşecek. 

Poster sunuşları, açık çağrı ve katılım koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgi için DOCOMOMO_Türkiye’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.