(San Deco)’dan Renklerin Dünyasına Yolculuk: “CO_DE: Color By Design”

Yarım asrı aşan başarı hikayesiyle Türkiye boya sanayinin büyümesine katkı sunan San Deco aynı zamanda sektörün vizyonunu genişletecek yenilikçi projelere imza atmaya devam ediyor. Mimarlık ve tasarım dünyasına katkı koyacak “CO_DE: Color By Design” projesi, sonuç ürünleriyle izleyenleri renklerin büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkartıyor. Küratörlüğünü ünlü mimar Yeşim Hatırlı’nın üstlendiği, Binat İletişim & Danışmanlık’ın proje danışmanlığında hayata geçen projede Türkiye’nin önde gelen mimarlık ve iç mimarlık ofislerinden 84 tasarımcı 70 eserle yer alıyor.

Türkiye Boya Dünyasında Katma Değerli Üretimin Merkezi Olabilir.

Gülperi Odabaş

San Deco’nun yarım asırlık tecrübesiyle boya sanayisi ve mimarlık dünyasına tasarım odaklı inovatif fikirler sunan bir marka olduğunu vurgulayan San Deco Yönetim Kurulu Başkanı Gülperi Odabaş, “Kocaeli-Dilovası ve Cezayir fabrikalarımızdaki üretimlerimizle, dört kıtada 40’tan fazla ülkeye yayılan uluslararası pazar gücümüzle, özellikle dekoratif boya sektörünün önde gelen markası olduk. Kurulduğumuz günden bu yana sektöre yepyeni bir dinamizm katmak için çalışıyoruz.” dedi.

Sektörde global bir Türk şirketi olmalarında ortaya koydukları dikkat çekici projelerin de rolüne değinen Odabaş, “CO-De: Color By Design, bu projelerden sadece biri. Hedefimiz, Türk boya sanayinin katma değerli bir şekildebüyümesine ve aynı zamanda nitelikli istihdamının artmasına katkısunmak. Böylece nitelikli ustalarınyetişmesi ve yenilikçi mimarların gelişimini hedeflerken, Türkiye’yi bu alanda tasarımın ve katma değerli üretimin merkezi olarakkonumlandırmayı amaçlıyoruz. Modern mimaride estetik algısı her geçen gün değişse de renklerin gücü değişmedi. Biz de renklerin gücünü kavramış bir marka olarak, CO-De: Color By Design ile değerli isimlerin ilham verecek paletleriyle ölümsüz bir kaynağa imza atıyoruz. Sektörün gelişimine, mimar ve tasarımcılara verdiğimiz destek farklı projelerle de devam edecek.” diye ekledi.

Uluslararası Alanda İlham Verecek.

CO_DE: Color By Design projesinin yaratıcısı ve küratörü Yeşim Hatırlı ise projenin amacını şu sözlerle anlatıyor: “Projemizin öncelikli hedefi, yapı ve tasarım sektörünün farklıpaydaşlarına; mimarlara, iç mimarlara, tasarımcılara, mimarlık ve tasarımöğrencilerine, sanatla ilgili diğer disiplinlere ve perakende ürün kullanıcılarına ilham verecek renk paletleri oluşturmak.

Yeşim Hatırlı

Projeye katılan değerli tasarımcılarımızdan, bir yapının iç mekanında ya da dış cephesinde uygulanabilecek pano veya duvar grafiği tasarlamalarını, kullanacakları dört renk ile bir renk paleti oluşturmalarını istedik” diyen Hatırlı, sözlerine şöyle devam ediyor: “Mimarların özgür düşünsel arka planla tasarladıkları bu özgün tasarımlar için oluşturdukları renk paletleri, mimarlık, yapı ve tasarım alanlarının tüm paydaşları için ilham verici nitelikte… Sanat ve hayat ara kesitinde hareket etmeye alışkın mimarların, insan algısı, psikolojisi üzerinde etkin ve hayatın tam merkezindeki renk kavramı için ürettikleri bu külliyat, sektörün tüm paydaşlarına iletilmek üzere kitap ve renk paleti kartelaları haline getirdi. Kitapta ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nin çok değerli hocalarından Prof. Dr. Jale Erzen’in renklerle ilgilizihin açıcı yazısı da yer alıyor. Projemizin sonuç ürünü olan yeni renk paletlerinin, San Deco 2021 kataloğunda yer alarak sadece ülkemizde değil, uluslararası ortamda dases getireceğine inanıyoruz. Dijitalplatformda hazırlanan sergi ve tasarımcılarla yapılan söyleşiler günümüzün en etkin paylaşım ortamı olan sosyal medyada izlenebilecek.”

CO_DE: Color By Design projesinin diğer bir ayağı bu olan dijital sergi , 4 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde kitap lansmanının da yapılacağı ve canlı olarak yayınlanacak bir etkinlikle açılacak. Sergi 4 Ekim _30 Kasım tarihleri arasında www.codecolorbydesign.com adresinden ziyaret edilebilecek. Tasarımcıların kendi üretimlerinin arka plan hikayelerini anlattıkları Mimar Banu Uçak Güneş’in moderasyonunu yaptığı söyleşilerle birlikte tasarımlar, dijital sergi ile eşzamanlı olarak ekim ayı boyunca sosyal medya ortamında paylaşılacak.


Proje Künyesi

Düzenleyen: San Deco
Proje Yöneticisi: Ünal Özge
Proje Koordinatörü & Küratörü: Yeşim Hatırlı
Proje Danışmanı: Binat İletişim & Danışmanlık
Proje Yürütme Kurulu: Yeşim Hatırlı, Ünal Özge, Banu Binat, Neslihan Şık
Proje Kimliği Tasarımı: Gül Dönmez
Editörler: K. Bilge Erdem, Neslihan İmamoğlu
Sergi Röportajları: Banu Uçak Güneş


San Deco
Yüzde 100 yerli sermayeye sahip Türkiye’nin ilk efekt boya üreticisi San Deco, kimyasanayindeki faaliyetlerine 1965 yılında başladı. İç ve dış cephe boyaları ile sıva üretimiyapan kuruluş, 90’lı yıllarda gelişmiş pazarlar ile sektörüyönlendiren son tüketicibeklentilerini dikkate alarak Ar-Ge ve üretimde dekoratif segmentte yer alan efekt boyaüzerine yoğunlaştı. Kocaeli Gebze ve Cezayir’de toplam 11 bin m² alana kurulu, 29 bin ton üretim kapasitesine sahip 2 tesisinde üretim faaliyetlerini sürdüren şirket, dört kıtada 40 ülkeye yayılan uluslararası pazar gücüyle sektörününönde gelen markası olmaya devam ediyor.