(OPPO) ve Kengo Kuma Ortaklığıyla Tasarlanan BAMBOO RINGS Milano Tasarım Haftası’nda!

Bamboo Rings, OPPO & Kengo Kuma Associates Bamboo Rings, OPPO & Kengo Kuma Associates

OPPO ve Kengo Kuma ortaklığı ile ortaya konan, mimariyi, tasarım, teknolojik beceri ve kullanıcı deneyimi ile birleştiren “Yaratıcı Bağlantılar” temalı çoklu enstalasyon çalışması Bamboo Ring, 19 Eylül’e kadar devam edecek Milano Tasarım Haftası’nda Cortile dei Bagni Avlusu’nda sergilenecek.

İlk olarak 2019 yılında Londra Tasarım Festivali‘nde sergilenen Bamboo Ring, Milano Tasarım Haftası‘nda geliştirilmiş haliyle bir kez daha ziyaretçileri ile buluşuyor. Bambu ve karbon fiberden yapılan eser, hafif ama güçlü yapıların tasavvur edilmesi yoluyla insan ve doğa arasındaki uyumlu ilişkiyi gözler önüne sermeyi hedefliyor.

OPPO’nun bu yılki deneysel kurulumu keman sanatçısı Midori Komachi‘nin Musicity ile bestelediği bir dizi orkestra müziği aracılığıyla tüm duyuları harekete geçirmek için öncü teknolojiyi kullanıyor. Mevsim döngüsüne dayanan kompozisyon, avluya gelen herkesi alanda dolaşmaya teşvik ediyor. Değişen akustik mekanlar, Midori’nin kemanının sesini OPPO’nun dijital sağlık uygulaması O Relax ile entegre ediliyor. Uygulama, Reykjavik, Pekin ve Tokyo dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından alınan rahatlatıcı doğa ve şehir seslerini izleyicilere taşıyor.

Midori Komachi’nin enstelasyona eşlik eden bestesi, eser için özel tasarlanmış, O Relax gibi yapısal ses teknolojileri ile strüktürün bambu ve karbon fiber halkalarından geçerek eseri bir müzik aleti haline getiriyor. Yeni dokunsal motorlar, MEMS hoparlör şeritleri ve uyarıcılar dahil olmak üzere yenilikçi teknoloji, bambuyu kemanın vibratosu ve bir perküsyon enstrümanının etkisiyle yankılanan sürükleyici bir taban ve daha yüksek frekanslar üretmek için birlikte çalışıyor.

Kengo Kuma
Kengo Kuma

Mimariyi tasarlarken, siluetten ziyade ritmi ve tonu tasarlamakla ilgileniyorum ve çağdaş müzik bize mimaride yeni ritimler ve tonların nasıl oluşturulacağı hakkında birçok ders veriyor. Bu süslü yapı, ziyaretçilerin görsel ve akustik deneyimlerini birleştiren mimarideki yeni ritimler ve tonlar üzerine yapılan keşiflerden biridir.

Kengo Kuma

OPPO, Milano Tasarım Haftası sona erdikten sonra Bamboo Ring’i İtalya’nın Trentino kentinde açık hava sergilerine sahip çağdaş bir sanat müzesi olan Arte Sella Park‘a bağışlayacak.


OPPO
Dünyanın önde gelen akıllı telefon markası OPPO, 2008 yılında ilk cep telefonu Smiley Face’in piyasaya sürülmesinden bu yana, estetiğe dayalı memnuniyet ile yenilikçi teknolojilerin mükemmel sinerjisini durmaksızın takip ediyor. Bugün OPPO, Find ve Reno serilerinin öncülüğünü yaptığı geniş yelpazeye sahip akıllı telefonlar sunuyor. OPPO, ürünlerin dışında kullanıcılarına ColorOS işletim sistemi ve OPPO Cloud ve OPPO+ gibi internet hizmetleri sağlıyor. Dünya çapında 6 Araştırma Enstitüsü, 5 Ar-Ge Merkezi ve Londra’daki bir Uluslararası Tasarım Merkezi ile OPPO, 50’den fazla ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor. 40.000’den fazla OPPO çalışanı, dünyanın her yerinden müşterilerine daha iyi bir yaşam sunmaya kendini adamıştır.